Amerykańscy „panowie” senatorowie ostrzegają swoich „polskich chłopów”

TVN/ Fot.Instagram
TVN/ Fot.Instagram

Grupa senatorów z komisji spraw zagranicznych we wspólnym oświadczeniu ostrzegła polski rząd przed przyjęciem ustawy medialnej, która – według nich – dyskryminuje amerykańskich właścicieli stacji TVN. Jak stwierdzili, przyjęcie tego prawa może negatywnie odbić się na relacjach handlowych i obronnych.

W oświadczeniu senatorowie dali wyraz zaniepokojeniu „erozją demokracji” dokonywaną przez polski rząd, która – ich zdaniem – przejawia się ostatnio poprzez „wysiłki zmierzające do podważenia niezależnych mediów”.

Odnieśli się w ten sposób do zgłoszonej w sejmie noweli ustawy medialnej oraz niepewnego losu przedłużenia koncesji dla telewizji TVN.

„To prawo, jeśli zostanie przyjęte, stanowiłoby dyskryminację przeciwko spółkom spoza UE i prawdopodobnie zmusiło do wyjścia z Polski ważnego inwestora z USA zatrudniającego kilka tysięcy osób” – oświadczyli politycy, nawiązując do firmy Discovery, będącej właścicielem TVN-u.

„Jakakolwiek decyzja, by wcielić to prawo w życie może mieć negatywne konsekwencje dla obronnych, biznesowych i handlowych relacji” – dodali, apelując do Warszawy o zastanowienie się przed działaniem mogącym mieć wpływ na relacje USA i Polski.

Oświadczenie powstało z inicjatywy szefowej senackiej podkomisji ds. Europy, Jeanne Shaheen, znanej m.in. z silnego sprzeciwu wobec projektu Nord Stream 2. Do Shaheen dołączyli inni Demokraci z komisji spraw zagranicznych: Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, szef tzw. komisji helsińskiej Ben Cardin, a także najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych Jim Risch.

Jest to kolejny sygnał ze strony USA dotyczący projektu noweli ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Wcześniej inicjatywę tę krytykował podczas wizyty w Polsce m.in. doradca Departamentu Stanu Derek Chollet oraz rzecznik resortu Ned Price. Chollet stwierdził, że sprawę osobiście śledzi prezydent Joe Biden.

„W Waszyngtonie te kroki po prostu budzą konsternację i niezrozumienie; widziane są jako wrogie działania. Nie wiem, jaki tego jest cel, ale jeśli Polska to zrobi, relacje z USA będą znacznie bardziej konfrontacyjne” – powiedział w rozmowie z PAP były dyplomata i ekspert think tanku German Marshall Fund Jonathan Katz.

PAP

25 KOMENTARZE

 1. Pis vs TVN dalej w to grają :)
  Ci senatorowie elity to pewnie umoczeni w zboczenia, pedofilie …
  tak samo jak ci z Pis, Po, TVN …

  • Pewnie po części ma Pan rację Mr.?? ale czyż z kundlem postępuje się inaczej ? Pan tupnie i kundel musi słuchać…i teraz też posłucha.

   • Znowu ta Rosja to pewnie przez nią i Putina pedofil Trump podpisał akt 447 przy wsparciu Republikanów, Demokratów a Biden nie zablokował aktu 447 jego ekipa każe płacić kupować sprzęt jak czołgi …
    więc Demokraci i Republikanie to ruska agentura :)

 2. „W Waszyngtonie te kroki po prostu budzą konsternację i niezrozumienie; widziane są jako wrogie działania” – bardzo wzruszyła mnie wasza historia… A 447? A NS2? To objawy waszej przyjaźni?

 3. Amerykanie dawno już nabrali sowieckiej mentalności. Dlatego zdecydowany sprzeciw sprawi, że relacje polsko-amerykańskie staną się bardziej korzystne dla naszej strony. Uleganie na każdym kroku sprawi, że w swoich żądaniach będą stawać się coraz bardziej bezczelni. Tyle, że nasz bezjajeczny rządu stać najwyżej na groźne kiwanie palcem w bucie, że tak polecę klasykiem.

  • No sorry, to nie sowiecka mentalność, to żydowska mentalność. Dlatego nie powinno dziwić zachowanie 'polskiego rządu', BO TO ŻYDOWSKI RZĄD.

   Trzeba wreszcie to pojąć, i wtedy mnóstwo ‚dziwnych’ postępków tego rządu staje się natychmiast zrozumiałych i racjonalnych z żydowskiego punktu widzenia. Czyli rozsądnych. I tak to trwa od początków XVII wieku. Sasi to nie był polski pomysł. Niemcy to nie są nasi ulubieńcy. A odbudowa Pałacu Saskiego nie jest naszym marzeniem, także MHP w CYTADELI!

   Ale służy to upokorzeniu Polaków i dlatego jest realizowane. Za ich pieniądze!

  • A ja lubiem enczasa :) Najbardziej lubiem, gdy soc enczas po lewacku wykazuje niechęć wobec wolności słowa i krytykuje obronę prywatnego biznesu i konkurencji na rynku. Pozdrówcie Marksa.

 4. Na atom od francji to bym nie liczył, jest tożsamy z niemieckim.
  Ale Pan Kim to co innego, dysponuje zarówno najbezpieczniejszym bo termonuklearnym wariantem szczepionki jak i środkami jej przenoszenia, posiada kontrolę jednocześnie nad wariantami infekcji najważniejszych podtypów wirusa A,B i C W takim układzie wariant delta, jest po prostu podtypem testowym. To może być lojalny solidny sojusznik. Paszport szczepionkowy Pana Kima jest respektowany jak można było zauważyć, powszechnie.

 5. Pogonmy TEFAUEN z Polski, a jego miejsce zaoferujmy amerykanskiej konserwatywnej stacji FOX o antykomunistycznych pro polskich pogladach.

 6. Przecież to tylko po to, żeby przykryć zgodę na NSII i kopnięcie mas w żopu, powałkują to jeszcze tydzień, dwa i zniknie jak niebyłe.

 7. Tak więc ,grozi’ nam brak Patriotów,F-35 i Abramsów,a może nawet exodus Amis z Polina.
  Jeśli więc Duda nie padnie na kolana w najbliższym czasie,dojdzie do tego odcięcie Facebooka oraz groźba powtórki roku 68.To jeszcze nie wszystko,gdyż CIA może się zemścić i poda do internetu życiorysy (te prawdziwe) połowy omf legend etosu z Sz Antkiem na czele wraz kontami.

 8. I PIS-owcy podwinęli ogony… Chcieli by a boją się. Mogą tylko tyle na ile im pozwoli czujny brat z ZSRR-USA. Mogą zaś POPIS owcy gnębić i walczyć z polskim społeczeństwem. Tu ZSRR-USA nie widzą przeszkód…

Comments are closed.