Polacy mieszkają w klitkach? Średnio 29 mkw. mieszkania

Kawalerka - memy
Kawalerka - memy
W Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 mkw. mieszkania. Sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawia się, gdyż na osobę mamy dziś do dyspozycji metraż większy o jedną trzecią w porównaniu z 2002 r. – wynika z opublikowanego w środę raportu firmy HRE Investments.

Według danych Eurostatu przytoczonych w raporcie HRE, w Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 metrów kwadratowych mieszkania. „W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy” – napisano w raporcie i dodano, że statystyczny Europejczyk dysponuje 40 mkw. mieszkania.

Gorzej niż w Polsce jest według HRE jedynie w Rumunii, gdzie w 2012 r. (brak nowszych danych) na osobę przypadało po 17 mkw. mieszkania. Na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej – dodano.

Około 40 mkw. na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy Włoszech – napisano. „Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Statystycznie rzecz biorąc, mają do dyspozycji ponad 60 mkw. na osobę. To ponad dwa razy więcej, niż u nas” – podkreślono w raporcie.

HRE zwróciło uwagę, że w Polsce sytuacja mieszkaniowa konsekwentnie poprawia się. „Podczas gdy w 2002 r. na osobę przypadały po 22 metry, to dziś jest już o 7 metrów kwadratowych więcej” – stwierdzono. „To jest naprawdę potężny skok, jeśli weźmiemy pod uwagę braki mieszkaniowe, z którymi jako kraj borykamy się przez całe dekady” – oceniono.

Jednocześnie, jak wskazało HRE, aby dorównać do średniej europejskiej, w Polsce potrzebne będzie jeszcze ok. 20-30 lat.

Źródło: PAP

17 KOMENTARZE

 1. Zaraz zaraz, 29m2 na łebka robi prawie 120 m2 na typową rodzinę 2+2 czyli całkiem nieźle.
  Tytuł więc z d*py wyjęty :-)

  • Towarzysz dzisiaj jakiś łagodny. Dlaczego oskarża tylko o bicie dziadków, a nie o morderstwa? Miękki mieńszewik z towarzysza wylazł.

 2. Rosną ceny materiałów budowlanych bo droga jest energia, drożeją paliwa i surowce do produkcji materiałów budowlanych. W czerwcu 2021, w stosunku do czerwca ubiegłego roku, ceny wzrosły w 19 grupach (spośród 20) o średnio 7,1%. W przypadku płyt OSB ten wzrost wynosi ponad 40%, drewna o 80%, a stali nawet 100%.
  To nie wróży dobrze tym, którzy chcieliby mieć swoje własne gniazdko lub nawet gniazdo.

 3. Pierwszy z rzędu pisowski minister: „Ja nie widzę, żeby Polacy mieszkali w zbyt małych mieszkaniach, a nawet jeśli to prawda, to niech po prostu kupią sobie większe, jak ja”.
  „Rząd bliski ludziom”.

 4. I wreszcie zaszalejemy! Będą po 3 sypialnie! A w każdej łazienka (czyli urynał).

 5. Jak żyd narzekał że ma ciasno, to mu rabin kazał kupić koze i nająć służącą. Po dwóch tygodniach się ich pozbył i myślał że mieszka w pałacu.

 6. Qrwa jak mozna tak zyc, jeszcze biorac pod uwage nawyki higieniczno- kapielowe tego narodu, no masakra. Zebrac sie na odwage i wyjechac doradzam, w swiecie szerokim mozna dostac duze mieszkanie- dom po waszemu za poldarmo, albo i calkiem za free jak kto obrotny, cwoki.

Comments are closed.