Francuscy strażacy chcą strajkować przeciw przymusowym szczepieniom

Remiza strażacka w Lyonie Fot. Twitter Laurette Drni

Na wezwanie centrali związku zawodowego SUD i kilku oddziałów CGT we Francji miał miejsce 4 sierpnia strajk pielęgniarek w kilku szpitalach (m.in. w Marsylii i Tuluzie). Są one zobowiązane do przymusowego zaszczepienia się. Także jeden z głównych francuskich związków zawodowych strażaków (FA SPP-PATS) zapowiedział w tej sprawie strajk.

Związkowcy złożyli zawiadomienie o „nieograniczonym ogólnokrajowym strajku” w proteście przeciwko obowiązkowi szczepień strażaków od poniedziałku 9 sierpnia. Są traktowani podobnie jak personel medyczny, ponieważ zajmują się Francji podstawowym ratownictwem także zdrowia.

Związek uznał, że ustawa o zarządzaniu kryzysem zdrowotnym, która przewiduje pod groźbą sankcji obowiązek szczepień strażaków, narusza Konstytucję. Strajk uzależniony jest decyzji w sprawie tej ustawy, którą w czwartek 5 sierpnia ma ogłosić Rada Konstytucyjna.

Ustawa, która została uchwalona przez parlament pod koniec lipca wprowadza segregację sanitarną i nakłada obowiązek szczepienia pracowników szpitali, klinik, domów opieki, opiekunów domowych, a także strażaków i niektórych pracowników wojska.

„Nie toczymy walki politycznej” – powiedział rzecznik związku i dodał, że jego federacja „nie jest przeciwna szczepieniom”. Jest jednak przeciwna narzucaniu przymusu. Autonomiczna Federacja Zawodowych Strażaków liczy 7000 członków i jest największą liczebnie organizacją tego sektora.

Źródło: AFP/ Le Figaro