Szczepionka Pfizera przeciw COVID-19 powiązana z rzadkimi przypadkami zapalenia oczu

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Pfizer - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Szczepionka Pfizera przeciw COVID-19 powiązana jest z rzadkimi przypadkami zapalenia oczu – donosi „The Jerusalem Post”. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka rozwinęło się u 21 osób, a u 2 osób wystąpił zespół licznych znikających białych plamek.

Szczepionka przeciw koronawirusowi Pfizer może być powiązana z formą zapalenia oka zwaną zapaleniem błony naczyniowej oka – czytamy na jpost.com. To wynik ustaleń wieloośrodkowego badania izraelskiego, prowadzonego przez prof. Zohar Habot-Wilner.

Badania zostały przeprowadzone w Rambam Health Care Campus, Galilee Medical Center, Shaare Zedek Medical Center, Sheba Medical Center w Tel Hashomer, Kaplan Medical Center i Sourasky. Zostały one zaakceptowane do publikacji przez czasopismo okulistyczne Retina.

REKLAMA

Prof. Zohar Habot-Wilner, z Centrum Medycznego Sourasky w Tel Awiwie, stwierdziła, iż u 21 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Pfizer, rozwinęło się zapalenie błony naczyniowej oka w ciągu od jednego do czternastu dni po otrzymaniu pierwszej dawki lub w ciągu jednego dnia do jednego miesiąca po drugiej dawce.

U 21 osób rozwinęło się zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, a u 2 osób wystąpił zespół licznych znikających białych plamek (Multiple Evanescent White Dot Syndrome – MEWDS).

Wszyscy pacjenci w badaniu spełnili kryteria Światowej Organizacji Zdrowia i Naranjo łączące początek zapalenia błony naczyniowej ze szczepieniem – powiedziała prof. Habot-Wilner. – Ten przedział czasowy jest zgodny z innymi doniesieniami o zapaleniu błony naczyniowej po różnych szczepionkach.

Przekazała także, że wszyscy pacjenci, którzy mieli inne choroby ogólnoustrojowe, które mogły być związane z zapaleniem błony naczyniowej oka, byli pod kontrolą przed szczepieniem.

Ośmiu z pacjentów miało w przeszłości zapalenie błony naczyniowej oka.

Większość przypadków była łagodna (jedynie trzy były ciężkie).

Tylko jeden przypadek pogorszył się po otrzymaniu drugiej dawki – podała prof. Habot-Wilner, ale dodała, iż przy odpowiednim leczeniu choroba ustąpiła również u tej osoby.

Badanie na koniec okresu kontrolnego wykazało, że we wszystkich oczach ostrość wzroku poprawiła się i choroba całkowicie ustąpiła – dodała.

Wniosek jest taki, że polecam szczepienie osobom z lub bez zapalenia błony naczyniowej oka w wywiadzie – podkreśliła Habot-Wilner.

Zaznaczyła jednak, że jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpi atak zapalenia błony naczyniowej, pacjenci powinni zostać poddani dobremu badaniu okulistycznego i odpowiedniemu leczeniu.

W skrajnych przypadkach zapalenie błony naczyniowej może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak obrzęk plamki, odwarstwienie siatkówki, czy jaskra.

Źródło: jpost.com/mp.pl/nczas.com

REKLAMA