Litwa wybuduje 500-kilometrowy płot na granicy z Białorusią

Granica Polski z Białorusią.

Litewski rząd zatwierdził w piątek 6 sierpnia projekt ustawy ws. budowy płotu na granicy z Białorusią. Jego długość ma wynosić około 500 km. Cała granica Litwy z Białorusią wynosi 670 km. Zakłada się, że ogrodzenie powstanie w ciągu dwóch lat, a inwestycja będzie kosztowała ponad 150 mln euro.

Projekt ustawy ws. budowy płotu w trybie nadzwyczajnym ma zatwierdzić Sejm w przyszłym tygodniu. Ogrodzenie ma się składać z dwóch elementów.

Pierwszym będą zasieki typu concertina ułożone w trzech poziomach w formie piramidy. Drugim elementem będzie płot w kształcie litery Y, na górze którego również zostanie zamontowana concertina. Część ogrodzenia zostanie wkopana w ziemię.

Realizacja projektu będzie finansowana z budżetu państwa, niewykluczone, że zostanie również wykorzystane wsparcie unijne, o ile Bruksela nie uzna tego za jakiś akt antyimigracyjny.

Budowę ogrodzenia na granicy litewsko-białoruskiej podjęto w związku z narastającym problem migracyjnym. W tym roku z Białorusi na Litwę przez zieloną granicę nielegalnie przeszło już ponad 4 tys. osób, podczas gdy w całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, a nawet tzw. wojny hybrydowej”.

Od poniedziałku obowiązuje rozporządzenie MSW Litwy pozwalające pogranicznikom zawracać migrantów. Są oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych.

Minionej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali dwóch migrantów, a ponad 100 osób zostało zawróconych na Białoruś. Ogółem, w tym tygodniu zawrócono ponad 700 migrantów. Akcja straży granicznej spowodowała, że część migrantów na Białorusi przekierowuje się na Polskę.

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. Zrozumiałe jest, że my w ramach walki o demokrację na Białorusi takiego płotu nie wybudujemy i będziemy przyjmować przechodzących przez granicę osobników o cechach środkowo i wschodnioazjatyckich do siebie jak leci.

Comments are closed.