Szybszy gwałt – mniejszy wyrok. Sędzia skróciła wyrok gwałcicielowi, bo „atak był relatywnie krótki”

Gwałt -zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Gwałt -zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Mieszkańcy Szwajcarii są oburzeni decyzją sędzi w Bazylei, która postanowiła skrócić wyrok sprawcy gwałtu, ponieważ – jak uzasadniła – „atak był relatywnie krótki”. Werdykt krytykują zarówno politycy lewicy, jak i prawicy.

Portal TheLocal przypomniał, że do tragedii doszło w 2020 r. w Bazylei. Dwóch mężczyzn, obywateli Portugalii, zgwałciło 33-letnią kobietę tuż przy wejściu do jej mieszkania.

Jeden ze sprawców jest niepełnoletni, więc zostanie skazany przez właściwy sąd. Drugiemu, 32-letniemu, na początku sierpnia bazylejski sąd apelacyjny skrócił karę z 51 do 36 miesięcy. Oznacza to, że przy przedterminowym zwolnieniu warunkowym na wolność będzie mógł wyjść za klika dni.

Wyrok oburzył Szwajcarów nie tylko ze względu na łagodny wymiar, ale przede wszystkim za argumentację sędzi Liselotte Henz, do której dotarły lokalne media.

Jej zdaniem 32-latek ponosił „umiarkowaną winę” w kontekście szwajcarskiego prawa karnego, atak trwający 11 minut był „relatywnie krótki”, a ofiara nie doznała trwałych szkód na zdrowiu fizycznym.

Jak dodała, zgwałcona kobieta „igrała z ogniem” poprzez „wysyłanie sygnałów mężczyznom”. Takim sygnałem miało być pójście do łazienki z innym mężczyzną w klubie, w którym poznała przyszłych sprawców gwałtu.

Decyzja sędzi wywołała tak duże oburzenie w Szwajcarii, że w niedzielę około 500 osób protestowało przed gmachem sądu apelacyjnego w Bazylei, gdzie zapadł wyrok. Demonstranci skandowali „11 minut to o 11 minut za dużo”. Trzymali transparenty z napisami: „Nie ma czegoś takiego jak krótki gwałt”.

Prawnik ofiary oświadczył, że wyrok go zszokował. Sama ofiara i prokurator poinformowali, że poczekają na publikację tekstu werdyktu zanim zdecydują, czy będą apelowali do Szwajcarskiego Sądu Federalnego.

Oburzenie wyrokiem wyrazili przedstawiciele zarówno partii lewicowych, jak i prawicowych. Marcel Columb z partii Socjaldemokratów Bazylejskich oświadczył, że decyzja sędzi wysyła szkodliwy przekaz ofiarom przemocy seksualnej.

„Cztery lata za gwałt to i tak mało, ale sugerowanie, że kobieta była współwinna z powodu jej zachowania wobec kogoś niezaangażowanego w sprawę jest nie do zniesienia” – zaznaczył

Z kolei Jeromie Repond z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej zapytał, „w jakim społeczeństwie żyjemy”, a jego kolega z partii Pascal Messerli oświadczył, że wyrok był za krótki w stosunku do tego, że ofiara będzie żyła z tym, co się stało przez całe życie. (PAP)

21 KOMENTARZE

 1. Nie ma to jak szybki numerek. Tak szybki, że ofiara go nie zauważyła.
  Może to zdarzenie jest spełnieniem marzeń pani sędzi?

 2. Mam propozycję do antyszczepów podających się za „wolnościowców”. Pomóżcie bratnim elgiebetom! Jeden homoś z drugim homosiem chcą być małżonkami, a antywolnościowy reżim im zabrania! Łamanie wolności homosia! Paradujcie razem z hasłami „Dobrowolne szczepienia! Dobrowolne małżeństwa jednopłciowe!”. Jak jesteście wolnościowcami a nie awanturniczą zgrają, to homozwiązki też winniście wspierać 🤣🤣🤣🤣🤣

   • W
    Przecież wasze lewackie antyszczepactwo jest dokładnie według zasady „szczepta się jak chceta” zafajdańcu antywakcynisto.

    • Onufry schizofreniku piszesz jako Phdxgrswv i odpowiadasz sobie jako Fxhmsnbp zafajdańcu jeden. To już płacą tobie za kilka nicków.

  • Dajcie spokój i nie odpisujcie. To troll.

   A tobie trollu życzę, że kiedyś przestaniesz marnować czas i odnajdziesz szczęście, bo ewidentnie jesteś człowiekiem smutnym. Szczęśliwi ludzie mają inne rzeczy na głowie niż to co Ty robisz. To moja pierwsza i ostatnia wiadomość dla Ciebie.

  • Jesteś nietolerancyjnym homofobem, my prawaki jesteśmy za małżeństwami trójpłciowymi i czteropłciowymi – jak wolność to wolność.

  • Uprasza się olewać wszystkie wypowiedzi osobników onufropodobnych: Onufry (ten już zniknął i się pojawił na moment, pewnie trochę wytrzeźwiał i znów pije), AntyszczepakiLewaki, NieCierpięLewactwa, Bxptcsrwt, Phdxgrswv, itp.
   Łatwo rozpoznać wypowiedź.
   Dziękujemy.

 3. Co to za frajda dla panienki? Dwóch i 11 minut? Fstyt* dla mułzumanów*! Już ten co osła w berlińskim zoo zaje.ęczył na śmierć był lepszy.

  A swoją szosą, zastanawiało mnie zawsze jak przebiegały gwałty czerwonoarmistów w Rzeszy?

  Godzina, pół, 10 minut? Dłużej niż wyjmowanie interesu z portek czy krócej?

  • Za pozorację!

   Panience już, już, zrobiło się mokro i co.. musi się suszyć! A to kosztuje!

   Więc co najmniej zwrot kosztów.

 4. Co ci w togach biorą, że wydaja takie wyroki i tak się zachowują, podzielili by się, nie jedna osoba chciała by tak odpłynąć.

Comments are closed.