Dzień migranta fot. ilustr
Dzień migranta fot. ilustr

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek pochwalił decyzję irackiego rządu o zawieszeniu lotów między Bagdadem a Mińskiem. Ma to powstrzymać napływ nielegalnej imigracji Irakijczyków na Litwę.

Wyschnięcie źródła migrantów, których Łukaszenka podrzuca Litwinom, a ostatnio także Polakom, ma spowodować, że ten element szantażu wkrótce zniknie.

Irakijczycy stanowili pokaźną grupę osób przekraczających za przyzwoleniem białoruskich pograniczników zieloną granicę.

Szef czeskiej dyplomacji oznajmił na Twitterze, że osobiście „podniósł ostatnio tę kwestię z irackim ministrem”. Jakub Kulhánek dodał, że także inne kraje powinny rozważyć ograniczenie lotów do stolicy Białorusi Mińska.

Michalkiewicz. The Movie

W ostatnich tygodniach Litwa zarejestrowała około 4000 nowych przybyszów, głównie z Iraku i krajów afrykańskich, którzy przedostali się z Białorusi. Wzrosła też liczba nielegalnych przekroczeń granicy z Polską.

Bagdad 6 sierpnia podjął decyzję o „tymczasowym” zawieszeniu lotów na Białoruś. Wezwał Irakijczyków, by „nie wpadli w pułapkę” handlowania ludźmi. Irak chce też zorganizować specjalne loty powrotne w celu ewakuacji swoich obywateli z Białorusi.

Źródło: Radio Praga