Czesi załatwili Litwinom wstrzymanie migracji z Białorusi?

Dzień migranta fot. ilustr
Dzień migranta fot. ilustr

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek pochwalił decyzję irackiego rządu o zawieszeniu lotów między Bagdadem a Mińskiem. Ma to powstrzymać napływ nielegalnej imigracji Irakijczyków na Litwę.

Wyschnięcie źródła migrantów, których Łukaszenka podrzuca Litwinom, a ostatnio także Polakom, ma spowodować, że ten element szantażu wkrótce zniknie.

Irakijczycy stanowili pokaźną grupę osób przekraczających za przyzwoleniem białoruskich pograniczników zieloną granicę.

Szef czeskiej dyplomacji oznajmił na Twitterze, że osobiście „podniósł ostatnio tę kwestię z irackim ministrem”. Jakub Kulhánek dodał, że także inne kraje powinny rozważyć ograniczenie lotów do stolicy Białorusi Mińska.

W ostatnich tygodniach Litwa zarejestrowała około 4000 nowych przybyszów, głównie z Iraku i krajów afrykańskich, którzy przedostali się z Białorusi. Wzrosła też liczba nielegalnych przekroczeń granicy z Polską.

Bagdad 6 sierpnia podjął decyzję o „tymczasowym” zawieszeniu lotów na Białoruś. Wezwał Irakijczyków, by „nie wpadli w pułapkę” handlowania ludźmi. Irak chce też zorganizować specjalne loty powrotne w celu ewakuacji swoich obywateli z Białorusi.

Źródło: Radio Praga

Prenumerata NCZ! z prezentem

3 KOMENTARZE

  1. Czechy sa krajem bez znaczenia takim samym jak Litwa . Nie ma takiej mozliwosci , zeby Czechy cokolwiek komukowiek zalatwily. Czesi ostatnio zaczeli ujadac na Ruskow , albo odwineli sie calej Polsce , bo to jest cios w nas , nie w PIS . W jednym i w drugim przypadku ktos rozkazal Czechom to robic.

  2. Nawet ta wiadomosc jest tak naprawde przeciw interesowi Czech, poniewaz ona sluzy do przedstawienia Czech jako psa lancuchowego amerykanskiego imperializmu. To jest komunikat dla swiata , ze Czechy sa niby-panstwem.

  3. Litwa wykorzystuje imigrantów przeciw tamtejszym Polakom lokując obozy w polskich miejscowościach. Co robi polski rząd ? Nic nie robi.

Comments are closed.