Sejm przegłosował „lex TVN”. Sprawdź jak głosowały partie

Obrady Sejmu.
Obrady Sejmu - zdj. ilustracyjne. / foto: screen YouTube: Sejm RP (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną w mediach „lex TVN”. Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji z dwiema poprawkami zgłoszonymi przez PiS oraz jedną poprawką Konfederacji. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Ustawa z poprawkami

Sejm przyjął poprawkę Konfederacji wprowadzającą zmianę w sposobie powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Proponowane przepisy zakładają powołanie pięciu członków do rady przez prezydenta RP za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów do KRRiT określałaby uchwała Sejmu. Na wybór członków KRRiT zgodę musiałby wyrazić Sejm, a następnie Senat.

Poprawka Konfederacji zakłada, że Senat uchwałą wyrazi zgodę na powołanie członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu tego okresu oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat nie zgodzi się na powołanie, Sejm musi zaproponować inne osoby na członków KRRiT.

Według poprawki, prezydent powołuje członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od uchwały Senatu wyrażającej zgodę na powołanie członków Krajowej Rady. Dotychczasowy członek Krajowej Rady pełni swoje obowiązku do czasu objęcia stanowiska przez nowego członka Krajowej Rady.

Poprawka proponowana przez Konfederację zakłada też, że członków państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Poprawka zgłoszona przez PiS zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie – jak cała ustawa – po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Kto jak głosował

Za ustawą głosowało 223 posłów klubu PiS, 3 posłów Kukiz’15 oraz 2 posłów niezrzeszonych.

Przeciw byli wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie KO, Lewicy, KP, Polska2050 oraz PS, a także 3 posłów niezrzeszonych i 1 poseł Kukiz’15.

1 poseł PiS oraz 9 posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

fot. screen sejm.gov.plhttps://nczas.com/2021/08/11/konfederacja-zabrala-glos-ws-lex-tvn-caly-ten-spor-jest-jednym-wielkim-teatrzykiem-video/

Źródło: PAP/nczas.com

 

32 KOMENTARZE

  • Eee tam, burza w szklance wody. Koncern Discovery ustanowi spółkę w Luksemburgu w której będzie miał 49% udziałów a 1,1% przez słupa. I Lex TVN trafi na przemiał.

  • wytłumacz tu wszystkim obecnym punkt po punkcie, w jaki sposób to wyliczyłeś, albo łaskawie się zamknij, bo robisz z siebie idiotę i zaniżasz poziom, trollu.

  • Choćby wszyscy byli przeciw to i tak ustawa by przeszła. Pomijając całą sejmową szopkę i bezczelne łamanie prawa to jestem rozczarowany Konfą. O ile narodowcy mogli się wstrzymać, o tyle ramię wolnościowe powinno być przeciw, bo chodzi tu o coś więcej niż tvn. Bierność też jest przyłożeniem ręki do zła.

  • Prawidłowo że głosowali, bo to jest zemsta na TVN za lata opluwania, nienawiści do Konfederacji i prawdziwej prawicy! Co prawda TVN od tej ustawy włos z głowy niespadanie, a nawet jeśli by, to jest toś takiego jak telewizja transgraniczna w Polsce na zasadzie tv transgraniczna działa w Polsce cyfrowa amerykańska platforma Wizja TV, podobnie Polsat nadawał chyba z Holandii? ale nie jestem pewien.

   • Konfederacja powinna walczyć o ustawę, która zezwalałaby na posiadanie TV przez prywatnego właściciela będącego jedynie obywatelem polskim i będącego Polakiem od minimum 5 pokolenia z matki i ojca, bo inaczej nawet Niemcy sprzed 1944 mogli by udawać nas Polaków tak jak to jest teraz!

 1. Mam nadzieje , ze TVN zostanie zlikwidowany . Jesli tak sie stanie to bedzie wielkie swieto dla Polski, poniewaz to rozwali uklad wymyslony przy okraglym stole, ktory dusi Polske od 32 lat. To jest wielka szansa dla Konfederacji . Nagle z niszowego ugrupowania moze stac sie pelnoprawnym uczestnikiem zycia politycznego

  • Nie zniszczy układu, bo jego podporą są służby polskie zdradzieckie i obce zagraniczne. Natomiast jeśli rzeczywiście TVN zniknie to oczywisty plus, niemniej trzeba poczekać, bo zaraz USA zaczną naciskać i Karzeł z Nowogrodzkiej zmięknie tak jak z IPNem.

 2. Jedną szczujnię mniej. Może trochę złagodnieją obyczaje i ciemnogród tak nie będzie rzucał się sobie do gardeł.

 3. głosowali ZA: Macierewicz, Kołakowski, Ardanowski – tych wcześniej kaczyński traktował jak gówno, teraz oni liżą mu buty…

  • Tylko w przypadku gdy ulice zaleją się tymi… „wesołymi” i nachodźcami. Innych różnic nie widzę. Ale co do nachodźcow, to mam wątpliwości – to może być celowe, by Polska była od nich wolna.

 4. Siekiera motyka uwiąd starczy
  Liberalizm gospodarczy
  Siekiera motyka gdzie jest on?
  Konfkomuchy paszli won!
  Siekiera motyka Marks się śmieje
  Socjaliści to złodzieje
  Siekiera motyka Mikke PiS
  W grobie płacze Adam Smith…

  • I kto by pomyślał, że 🌈 Biedroń będzie bronił przedsiębiorcy przed zniszczeniem przez socjalistyczne państwo, a rzekomy „gospodarczy liberał”🛑 Mikke nie…
   Przepraszam Pleno Titulo Tęczowych za moje insynuacje że Czcigodnym Elgiebetom jest blisko do antyszczepaków. Jest zasadnicza różnica. Rothbard, Adam Smith, von Mises po tym głosowaniu Biedroniowi by podali rękę. A Mikkemu? Wątpię…

 5. TVN kupią żydzi zameldowani gdzieś w EOG. Wtedy wszyscy ci co mają takie tęgie mózgi do „biznesu w polityce” ala Bąkiewicz zostaną na oczach całego świata wydymani. Tak jak to z warszawiakami historycznie bywa. XD

 6. Teraz to dopiero bedzie ciemnpta. Nastapi kult Jarka. Nikt nie bedzie wiedzial im ksiezach pedofilach.Nikt nie bedzie wiedzial, ze nie ma juz stadniny w Janowie i Michalowie. Nikt nie bedzie wiedzial ile pieniedzy sprzyniewiezyl min. zdrowia i sprawiedliwosci. I setkim podobnych spraw, ze o koszmarnym obajtku nie wspomne. Jacy z Konfederacji wolnosciowcy .

 7. TVN, TVPiS i Polsat to reżimowe media głównego nurtu NWO. Przez ostatni rok udowodniły że są zakłamane do szpiku kości tak samo jak cały sejm i senat (bez Konfederacji ) *****zbrodniarzyPOPIS

 8. Ojej!!!
  „Ruskie onuce” nie zagłosowały przeciw Amerykanom. Straszne!!!
  I jak ich teraz nazywać: poplecznicy imperialistów?

Comments are closed.