Karaoke kwestią bezpieczeństwa narodowego. Ministerstwo Kultury wyznaczy odpowiednie treści do śpiewania

Karaoke - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Chińskie Ministerstwo Kultury zakazało puszczania w barach karaoke tekstów „zagrażających bezpieczeństwu narodowemu”. Zamiast dekadenckich utworów mają być grane i śpiewane utwory „zdrowe i podnoszące na duchu”.

Chińskie władze nie żartują w temacie bezpieczeństwa kraju. 11 sierpnia postanowiono zakazać w repertuarze karaoke wszelkich tekstów „zagrażających bezpieczeństwu narodowemu” lub „jedności kraju”. Dekret wejdzie w życie od 1 października.

Czarna lista cenzury piosenek przygotowana przez ministerstwa kultury i turystyki zawiera zarówno „postępowe” wytyczne zakazujące wykonywania utworów „nawołujących do nienawiści rasowej”, ale też „podważających bezpieczeństwo narodowe”, tekstów religijnych, czy propagujących hazard i przestępstwa. Worek cenzury jest dość pojemny.

Ministerstwo Kultury martwi się, że cenzurowanie treści w 50 000 barów i salonach karaoke nie będzie łatwe. Za ich audyt będą odpowiadać będą dostawcy muzyki.

Decyzja spotkała się nawet z krytyką na chińskim portalu społecznościowym Weibo. „Czy od teraz będziemy musieli śpiewać piosenki pionierów i komunistyczne pieśni, aby wejść na karaoke?” – pytali internauci.

Karaoke jest niezwykle popularne w krajach azjatyckich. Zapewne dlatego władze ChRL zwróciły uwagę na ideologiczną stronę tej zabawy i możliwość jej oddziaływania na społeczeństwo.

Źródło: Le Parisien

Prenumerata NCZ! z prezentem

1 KOMENTARZ

Comments are closed.