Będzie gorąco. Izrael wycofuje ambasadora. „Polska zaaprobowała dziś niemoralne, antysemickie prawo”

Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
REKLAMA

Minister Spraw Zagranicznych Izraela Yair Lapid podjął decyzję o wycofaniu izraelskiego charge d’affaires z Polski. „Polska zaaprobowała dziś – nie po raz pierwszy – niemoralne, antysemickie prawo. Dzisiejszego wieczoru poleciłem charge d’affaires naszej ambasady w Warszawie, aby natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony. Nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, na razie pozostanie w Izraelu” – oświadczył Lapid na na twitterowym profilu MSZ Izraela.

Izraelski Charge d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon powróci do Izraela na czas nieokreślony na konsultacje. Jair Lapid przekazał, że Izrael i Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy na temat możliwych reakcji na ruch Polski.

Chodzi o podpisanie dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli kpa, która ogranicza do 30 lat dochodzenie roszczeń. Prezydent tłumaczył: „Podjąłem decyzję ws. ustawy, która była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego”.

REKLAMA

Po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Chodzi przede wszystkim o powstrzymanie procederu dzikiej reprywatyzacji. Z kolei ambasada Izraela stoi na stanowisku, że to uderzenie w prawa ofiar Holokaustu do roszczeń. Ustawę krytykują także Stany Zjednoczone. Prezydent wyjaśniał, że istnieje możliwość odzyskiwania własności z powództwa cywilnego.

W temacie pieniędzy Izrael nie zna żartów. Poza wycofaniem swojego przedstawiciela dyplomatycznego, w mediach zachodnich już ukazały się artykuły oskarżające Polskę o chęć zaboru pożydowskiego mienia.

Francuska AFP pisze o ustawie, która „drastycznie ograniczy możliwości dochodzenia roszczeń o zwrot mienia skonfiskowanego po II wojnie światowej w Polsce, tym samym przeciwstawiając się Izraelowi i Stanom Zjednoczonym”.

Dodają, że w środę, izraelski minister spraw zagranicznych Yaïr Lapid i sekretarz stanu USA Antony Blinken zwrócili się do pana Dudy, aby nie podpisywał noweliacji. Dalej cytują opinię Lapida o tym, że ustawa „skaziła pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar”.

AFP cytuje też przedstawicieli Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO): „Polska nie jest oczywiście odpowiedzialna za to, co zrobiły nazistowskie Niemcy podczas Holokaustu. Jednak Polska nadal czerpie korzyści z mienia, które niesłusznie nabyła”.

Andrzej Duda podpisał nowelizację KPA. Ustawa uderzy w Polaków, a nie w Żydów?

Źródło: AFP/ Le Figaro/ Do Rzeczy

REKLAMA