Haiti
Dzielnica Port Au Prince stolicy Haiti Fot. Wikipedia domena publiczna

W sobotę 14 sierpnia rano Haiti nawiedziło kolejne trzęsienie ziemi. Skutki trudno ocenić, ale zgłoszono już wiele ofiar śmiertelnych i rannych. To kolejna katastrofa na Haiti, gdzie zamordowano prezydenta, panuje chaos i przestępczość, a katastrofy naturalne regularnie niszczą wyspę.

W Cayes zawalił się hotel. Wiele budynków miasta jest w ruinie. Wstrząsy miały siłę 7,2°. Pierwsze filmy przedstawiają rozmiary katastrofy.

Polskie MSZ od dawna odradza wyjazdy w ten region. Na całym Haiti, w tym w stolicy kraju, odnotowuje się wysoki poziom morderstw, napadów rabunkowych, porwań, włamań do samochodów i domów. To najbiedniejszy kraj w całym regionie karaibskim.

Zdarzają się przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań oraz ataków na przyjezdnych na drodze prowadzącej z lotniska. Przestępcy obserwują podróżnych przybywających na lotnisko, śledzą ich, a następnie atakują. Odradza się nawet korzystanie z transportu publicznego, w tym z tzw. „tap-tap”, gdzie często dochodzi do brutalnych napadów wobec turystów, w tym z użyciem noża, a także do porwań.

Michalkiewicz. The Movie

Haiti leży w strefie aktywnej sejsmicznie i właśnie przeżyło kolejne trzęsienie ziemi. Od czerwca do listopada występuje tu dodatkowo zagrożenie huraganami.