Afganistan: Prezydent opuścił kraj. Talibowie wkroczyli do Kabulu [AKTUALIZACJA]

Patrol bojowników talibskich po przejęciu kontroli nad Jalalabad, prowincja Nangarhar , Afganistan, 15 sierpnia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/EPA
Patrol bojowników talibskich po przejęciu kontroli nad Jalalabad, prowincja Nangarhar , Afganistan, 15 sierpnia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/EPA
Prenumerata NCZ! z prezentem
Bojownicy talibscy otrzymali rozkaz wejścia do centrum Kabulu, po tym jak Prezydent Afganistanu opuścił kraj, przekazał rzecznik talibów. Rzecznik dodał, że rozkaz został wydany, by zapobiec grabieży po ucieczce policji i urzędników.

Amerykańcy dyplomaci zostali ewakuowani ze swojej ambasady helikopterem na lotnisko. – Przenosimy mężczyzn i kobiety z naszej ambasady do miejsca na lotnisku – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„To koniec. Po wszystkim”. Prezydent opuścił kraj. Amerykanie ewakuują personel ambasady

Prezydent opuścił kraj

Kraj miał opuścić także były prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, mimo wezwań ze strony talibów, by urzędnicy państwowi pozostali w kraju. Urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że nie wiadomo, w jakim kraju wyląduje.

Przedstawiciel talibów powiedział, że grupa sprawdza, gdzie przebywa Ghani. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych nazwali go „tchórzem”, w związku z pozostawieniem mieszkańców w chaosie.

Pokojowe przekazanie władzy

Talibowie spodziewają się, że pokojowe przekazanie władzy w Afganistanie odbędzie w „najbliższych kilku dniach” i zostanie powołany nowy rząd – przekazał w niedzielę w wywiadzie dla BBC ich rzecznik Suhail Shaheen.

Shaheen zapewnił, że talibowie będą chronić prawa kobiet, jak i wolności mediów i dyplomatów. – Zapewniamy ludzi, szczególnie w Kabulu, że ich mienie, ich życie jest bezpieczne. Nasze kierownictwo poinstruowało nasze siły, aby pozostały u wrót Kabulu i nie wchodziły do miasta – powiedział.

Poinformował też, że jeśli cudzoziemcy chcą, to mogą opuścić Kabul, jednak jak zostaną, muszą w najbliższych dniach zarejestrować swój pobyt w administracji Talibanu, która będzie ustanowiona.

„Nie będzie ataku na miasto”

Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych, Abdul Sattar Mirzakawal, powiedział, że władza zostanie przekazana administracji tymczasowej. – Nie będzie ataku na miasto, uzgodniono, że dojdzie do pokojowego przekazania władzy – napisał na Twitterze.

Źródło: PAP/Reuters

19 KOMENTARZE

  1. W działaniach bojowych poszkodowanych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, z czego zostało 361 rannych. Jak podaje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w trakcie misji w Afganistanie poległo lub zmarło 43 polskich żołnierzy i 1 pracownik cywilny wojska
    Warto było?

  2. Od dawna wiedziałem, że Afganistan czeka właśnie taki los! Za to islamiści nie będą krwawo rozprawiać się afgańskimi „demokratami”, za to wkrótce będą krwawo rozprawiać się z ideologicznymi przeciwnikami w Unii Europejskiej i innych krajach. Wojna! Katastrofy naturalne! W wielu miejscach żywi będą zazdrościć umarłym… Ale potem zawsze przychodzi odrodzenie!

  3. I taliban dostanie pomoc od Chin za przesmyk do Iranu , wszystko w temacie.a Amerykanie i cała koalicja z Polakami w nogi jak Vietnam

Comments are closed.