Akt ostatni. Rząd Afganistanu negocjuje warunki kapitulacji

Talibowie w siedzibie gubernatora Dżalalalbadu.
Talibowie w siedzibie gubernatora Dżalalalbadu.
Prenumerata NCZ! z prezentem

Talibowie praktycznie dotarli do Kabulu, ale otrzymali rozkaz wstrzymania się z wejściem do samego miasta. Poinformował o tym jeden z ich rzeczników Zabihullah Mudżahid. Prawdopodobnie czekają na opuszczenie stolicy przez personel ambasad i żołnierzy USA, którzy prowadzą ewakuację. Na przedmieściach słychać strzały.

Talibowie zdobyli już bez walki Dżalalabad, w czwartek w ich rękach znalazły się Herat i Kandahar, dwa główne miasta poza Kabulem. Upadek reżimu prozachodniego jest kwestią dni, jeśli nie godzin.

Rosyjska agencja TASS twierdzi nawet, że afgański rząd podjął negocjacje z talibami o „pokojowym” przekazaniu władzy.

Rzecznik talibów potwierdził, że trwają zabiegi o „pokojowe poddanie Kabulu”.

Kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego informuje na Twitterze, że siły rządowe „mają sytuację pod kontrolą”, ale talibowie okrążyli stolicę.

Wg niepotwierdzonych informacji Talibowie w Kabulu negocjują bezpośrednio z prezydentem Afganistanu przejęcie władzy.

TASS podał, że talibowie zagwarantowali Rosji bezpieczeństwo jej placówek dyplomatycznych w Kabulu. Wskazywałoby to ich przyszłe sojusze.

Niedawno delegacja talibów przebywała z wizytą w Pekinie. Dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki i tym razem talibowie szykują sobie pewną przestrzeń w polityce międzynarodowej.

W Kabulu schroniło się wielu przeciwników talibów z prowincji z rodzinami. Ich los może być tragiczny.

Skarżyli się dziennikarzowi CBS na pozostawienie ich na pastwę losu przez władze i Amerykanów. Część z nich liczy, że załapią się na ewakuację.

Reporter NBC opowiadał o pośpiechu Afgańczyków w staraniach o wizę na opuszczenie kraju.

Źródło: AFP/ France Info/ PAP

25 KOMENTARZE

 1. Trafi bo PiS ich przyjmie, tak jak, już naprzyjmował pełno kobiet w chustach, chodzących po Warszawie, jeszcze im da 500+ i matka+, po to, są te programy, te programy są skierowano do nich, czyli są ode dla islamizacji Polski, podziękujecie babcią i dziadkom, co biegali głosować na PiS!!!!!!

  • Hey Zey!
   Należy być konsekwentnym. Jako dziadek i to z babcią u boku apeluję by dziękować babciom i dziadkom. Ale jeśli ktoś się upiera by dziękować babcią to niech będzie konsekwentny i podziękuje też dziadką.

 2. Wolałbym mieć za sąsiada Afgańczyka niż tchórzliwego antyszczepa. Szanuję ludzi odważnych.
  Dzielni Afgańczycy pokonali i Anglików i Rosjan i Amerykanów, a antyszczep trzęsiportek nawet strzykaweczki się lęka.
  Szanuję konserwatystów takich jak Afgańczycy, gardzę anarcholewakami takimi jak antyszczepy.

  • trzeba byc coraz bardziej odważnym i niezależnym, zeby przeciwstawić sie nachalnej „szczepionkowej” propagandzie śmierci. to wy, zwolennicy tzw szczepien jestescie tchórzami i konformistami ( bo na wakacje nie polecę, na imprezę mnie nie wpuszczą, dopadnie mnie do dzisiaj niewyizolowany wirus, dostanę mandat za brak dowodu uległości na twarzy, itpd ). odważni ludzie gardzą takim błotem jak ty

   • trzeba byc coraz bardziej odważnym i niezależnym, zeby przeciwstawić sie nachalnej „gaciowej” propagandzie. to wy, zwolennicy chodzenia w gaciach jestescie tchórzami i konformistami ( bo na wakacje nie polecę, na imprezę mnie nie wpuszczą, dostanę mandat za chodzenie po mieście z gołym tyłkiem, itpd ). odważni ludzie gardzą takim błotem jak ty

  • Myślę jednak że znajdziesz lekarza który będzie w stanie pomóc , tak zapytam czy to po szczepieniu takie upośledzenie czy wrodzone?

 3. „Skarżyli się dziennikarzowi CBS na pozostawienie ich na pastwę losu przez władze i Amerykanów. Część z nich liczy, że załapią się na ewakuację.”

  Niech to sobie nasz nierząd weźmie do serca. Jak nas wpędzą w jakąś rozpierduchę to będą w tej samej sytuacji. Niech nie liczą na to, że wszyscy się załapią na plan ewakuacji rządu. W pierwszym samolocie wyper…li Morawiecki i Duda. Drugiego przelotu może już nie być.

  • Jakoś nie mam żadnych problemów z kolczastymi białkami. Krasnoludki też mi z lodówki nic nie wyjadają
   Dzięki za troskę, ale wydumane problemy paranoicznych tchórzy antyszczepów tylko tchórzy dotyczą. Normalnych nie.

 4. W działaniach bojowych poszkodowanych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, z czego zostało 361 rannych. Jak podaje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w trakcie misji w Afganistanie poległo lub zmarło 43 polskich żołnierzy i 1 pracownik cywilny wojska.
  A potem sprzedaż przy NS2 czyli druga Jałta
  Warto było?

  • Warto. Wiesz co umiało Wojsko Polskie przed wyjazdami na misje? Kraść i maszerować. Żaden poligon nie nauczy żołnierza tego co pole walki. Inna sprawa co nasi politycy z tymi już wyszkolonymi żołnierzami zrobili.

 5. I tak to powtórzył się Wietnam dla USA. Tym razem w Afganistanie. Kiedy ci głupi Amerykanie i niestety polskie władze nauczą się na własnych błędach?. Tak wielu w Afganistanie zostało zabitych i jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie, tyle tragedii, kraj rozbity i nie ma winnych!!!. II W.Ś zakończyła się stryczkiem dla tych, którzy ją rozpętali i dla ludobójców. Kto zapłaci teraz, za ludobójstwo w Afganistanie , a kto zapłaci za tzw. plandemię?

Comments are closed.