W poniedziałek rano już nie będzie Afganistanu

Talibowie wywieszają swoją flagę na bramie do Kandaharu. Foto: PAP/EPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

W niedzielę rano talibowie opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie Afganistanu. Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem – poinformowały źródła oficjalne. Tylko stolica Afganistanu, Kabul, jest jeszcze pod kontrolą rządu. Talibowie zapowiadają, że w poniedziałek rano opanują także stolicę.

„Obecnie w Dzalalabadzie nie toczą się walki ponieważ gubernator poddał się talibom” – powiedział Reuterowi przedstawiciel miejscowych władz.

„Pozwolenie na przyjście talibów było jedynym sposobem na uratowanie życia cywilów” – dodał.

W niedzielę rano talibowie umieścili w sieci zdjęcia ukazujące ich w biurze gubernatora prowincji Nangarhar.

Deputowany do parlamentu z tej prowincji Abrarullah Murad powiedział Associated Press, że talibowie przejęli kontrolę nad miastem po tym jak miejscowa starszyzna porozumiała się z nimi w sprawie odsunięcia od władzy lokalnych oficjeli.

Opanowanie Dżalalabadu potwierdził też anonimowy funkcjonariusz zachodnich sił bezpieczeństwa, na którego powołuje się Reuter. Dżalalabad był jednym z ostatnich dużych miast Afganistanu, poza Kabulem, które pozostawały jeszcze pod kontrolą wojsk rządowych.

Zdobycie miasta – jak podkreślają eksperci – oznacza odcięcie stolicy kraju Kabulu – od wschodu.

W ubiegłym tygodniu talibowie dokonali błyskawicznych zdobyczy opanowując szereg prowincjonalnych stolic, a w sobotę czwarte największe miasto kraju Mazar-i-Szarif.

W ich ręce wpadła cała północna część kraju, a po opanowaniu Dżalalabadu także wschodnia. Odbywało się to w większości przypadków bez jednego wystrzału – gubernatorzy po prostu oddawali miasta i całe prowincje w ręce Talibów.

W Kabulu, dokąd przybywają tysiące uciekinierów, trwa pospieszna ewakuacja zagranicznych dyplomatów. USA, Wielka Brytania i Kanada wysyłają wojska w celu ich ochrony.

Wielka porażka polityki USA dokonuje się na naszych oczach.

Mapa Afganistanu pod kontrolą Talibów - na czerwono. Stan na niedzielę 15 sierpnia rano.
Mapa Afganistanu pod kontrolą Talibów – na czerwono. Stan na niedzielę 15 sierpnia rano.

Źródło: PAP

30 KOMENTARZE

 1. No ten tego – jak nie będzie ??? Był od 2500 lat, jest i będzie – z tym że teraz będą rządzili się w miarę samodzielnie – im cywilizacja gnijącego Zachodu nie jest specjalnie potrzebna /no muszą z konieczności kupować broń trochę bardziej nowoczesną niż dzidy i kamienie, suvy i klapki Kubota…

  • Po pierwsze czy porównujesz wojnę z wojną? (20 lat), a gwoli przypomnienia ten eksperyment tylko 8 miesięcy. Z danych VAERS (USA) z 6 Sierpnia 2021 roku:
   Znaleziono 12,791 przypadków, w których szczepionka to COVID-19, a pacjent zmarł. Baza danych Unii Europejskiej zawierająca zgłoszenia o reakcjach na leki to EudraVigilance i obecnie zgłasza ona 20 595 przypadków śmiertelnych oraz 1 960 607 przypadków obrażeń po wstrzyknięciach preparatu COVID-19. Pożyjemy następne 20 lat i porównamy!

  • @Dawny Onufry:
   Jeśli się szczepiłeś, to poproś kogoś niech poleje was wiadrem zimnej wody.
   W przypadku mojego Azora i Azy zadziałało.

 2. Wiele wojsk próbowało „walczyć” w Afganistanie ale nigdy nikomu się nie udało, pomimo lepszego sprzętu wojskowego. Teraz zobaczymy zdjęcia z zawieszenia flagi „zwycięstwa” na ambasadzie kraju która panowała tam od ostatnich prawie 20 lat. Ile tysięcy ludzi straciło życie i jakim kosztem dla podatników.

  • Kończąca się właśnie amerykańska misja bojowa w Afganistanie, trwająca niespełna 20 lat, była najdłuższą amerykańską wojną. Kończąca się właśnie amerykańska misja bojowa w Afganistanie, trwająca niespełna 20 lat, była najdłuższą amerykańską wojną. Amerykańscy żołnierze zabici w Afganistanie do kwietnia: 2,448. Amerykanie na kontraktach: 3,846. Afgańskie wojsko i policja: 66 000. Inni sojuszniczy członkowie służb, w tym z innych państw członkowskich NATO: 1,144.

   • Afgańscy cywile: 47,245. Talibowie i inni bojownicy opozycji: 51,191. Pracownicy organizacji pomocowych: 444. Dziennikarze: 72. Szacunkowa kwota bezpośrednich kosztów wojny w Afganistanie i Iraku, które Stany Zjednoczone sfinansowały z długu do 2020 roku: 2 biliony dolarów. Szacowane koszty odsetek do 2050 roku: do 6,5 biliona dolarów.

    • Bilmes szacuje, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do pokrycia kosztów opieki zdrowotnej, inwalidztwa, pochówku i innych kosztów dla około 4 milionów weteranów z Afganistanu i Iraku: ponad 2 biliony dolarów. Okres, w którym te koszty osiągną szczyt: po 2048 roku.

    • Lekarzu R.! A teraz trochę na wesoło: na Pogotowie przybiega facet z zakrwawionymi rękami… Co Panu się stało, pyta lekarz? Psy mnie w domu pogryzły! A czy były szczepione? Tak! Dupami.

     • Lekarz pisze: „2 biliony dolarów. Szacowane koszty odsetek do 2050 roku: do 6,5 biliona dolarów”
      No i mamy potwierdzenie, opłaciło się, to spora kupa kasy…

 3. Talibowie są silni nie dlatego, że są finansowani przez Saudów. Przede wszystkim mają oparcie w ludności cywilnej. Ciekawe, że za ruskich ich znaczenie było marginalne.

  • Nie było marginalne, tylko zerowe. Bo za „ruskich” jeszcze talibów nie było. Powstali kilka lat po wycofaniu się „ruskich”, fakt że z młodzieży, której znaczna część uciekła do Pakistanu z powodu okupacji sowieckiej, ale też i później, gdy było ogólne bezhołowie w Afganistanie. Była to fundamentalistyczna reakcja na podziały między rywalami do władzy w kraju i na zbyt mało islamistyczne ich nastawienie.

 4. Jakoś nikt nawet nie wspomina (na wszelki wypadek),że następnym krokiem talibów będzie zdobycie Pakistanu.A do obrony ich arsenału jadrowego Usrael nie ma kasy bo wszystko idzie
  na rewolucję panseksualną (i dragi).Biorąc pod uwagę ostatnie pogróżki koszernych,może
  jednak zakolegować z talibami,gdyż tak czy owak już za chwilę dostaniemy ich w ,prezencie’.
  W końcu jeśli przeżyliśmy Czeczenów..Chyba iż totalsi będą pierwsi.

 5. A co na to władze tzw. dysponęci polskiej armii którzy wysłali do Afganistanu polaków by bronić interesów usraela. Czekamy na wypowiedzi płaszczaka i na porównywalnych z nim poprzedników, a także gówno dowodzącego tzw polską armią.

 6. “STANY ZJEDNOCZONE WCIĄŻ PLĄDRUJĄ SYRYJSKIE SUROWCE ENERGETYCZNE” – (15-08-2021)
  Przypomnijmy, że grabież towarów i surowców przeciwnika w czasie wojny jest w oparciu o 33 artykuł czwartej konwencji genewskiej klasyfikowana jako zbrodnia wojenna. Walther Funk, jeden ze zbrodniarzy wojennych reżimu Adolfa Hitlera stanął przed trybunałami norymberskimi m.in. z powodu grabieży ropy naftowej z całej okupowanej Europy.

Comments are closed.