Dantejskie sceny na lotnisku w Kabulu. Strzelanina i napierające tłumy [VIDEO]

Dzikie tłumy na lotnisku w Kabulu. Foto: tter
Dzikie tłumy na lotnisku w Kabulu. Foto: tter
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Żołnierze amerykańscy strzelali w poniedziałek w powietrze, by powstrzymać kilkuset cywilów afgańskich, którzy próbowali wtargnąć na płytę lotniska w Kabulu. Na lotnisku panuje chaos. Tłumy ludzi próbują wydostać się z Kabulu drogą powietrzną. Pojawiają się doniesienia o nowych strzelaninach.

Afgańczycy stłoczyli się na terenie lotniska starając się uciec z kraju przed talibami, którzy w niedzielę wkroczyli do stolicy Afganistanu.

Żołnierze USA są w kabulskim porcie lotniczym, pomagając przy ewakuacji pracowników amerykańskiej ambasady oraz innych cywilów.

„Tłum był nie do opanowania. Strzały oddano tylko po to, by okiełznać chaos” – powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik.

Świadek powiedział AFP, że widział zabitą młodą dziewczynę, która została stratowana. „Boję się. Strzelają w powietrze” – dodał.

Ludzie próbowali wedrzeć się do samolotów z każdej strony.

Na lotnisku w Kabulu przebywa kilka tysięcy żołnierzy US Army, którzy nadzorują ewakuację. Udało im się trochę opanować tłum i odgrodzić wojskową część lotniska od cywilnej.

Cywilne loty z Kabulu zostały całkowicie zawieszone, ale nadal pojawiają się nowi uciekinierzy. Władze lotniska apelują o rezygnację z ewakuacji drogą powietrzną.

Pojawiają się kolejne odniesienia o strzelaninach na płycie lotniska.

Wszystko wskazuje na to, że strzelaniny to jedynie próby zaprowadzenia porządku na lotnisku. Talibowie zapewniają, że nie dochodzi do żadnych starć z ich siłami. Także niezależne źródła nie informują o takich incydentach.

– Nie odnotowano, żeby w Afganistanie dochodziło do jakichkolwiek starć po przejęciu przez talibów w niedzielę Kabulu, stolicy kraju – poinformowała w poniedziałek Agencja Reutera, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela bojowników islamistycznych.

„Według naszej wiedzy sytuacja jest pokojowa” – zapewniło źródło.

Źródło: PAP/nczas.com

8 KOMENTARZE

 1. Muzoły tak bardzo kochają islam, że jak tylko do władzy dochodzą ich pobratańcy islamiści to za wszelką cenę chcą spier*alac na zachód, jeszcze niedawno krzyczeli zgniły zachód a jak przychodzi do walki o władzę i bardziej zachodni tryb życia to oddają władzę bez walki i w nogi.

 2. tak się kończy współpraca z usa dla Afganów. Teraz, to „sprzymierzeńcy” do nich strzelają, a za chwilę zostaną pokazowo zabici przez talibów. Kto chce, ten znajdzie nawet filmiki, jak postępowali z żołnierzami i policjantami rządowymi

 3. no ok, ale czego oni się spodziewali?
  przeciez to się nie wydarzyłoz z dnia na dzień..
  na ich miejscu mnie z rodziną już od dawna by tam nie było

 4. Amerikanie placili miljony by zorganizowac wyszkolona armie w Afghanistanie,
  pozniej sie okazalo ze zolnierze/armia byli tylko na papierze, wszystko bylo fikcja.
  Afghanie to klamliwy okropny narod, niech siedza tam
  gdzie sie urodzili. Chca aby inne kraje placily za ich nierobstwo i klamstwa.

  (prawie kazdy kraj gdzie dominuje cwaniactwo/klamstwo, koncza na niedostatku i zamieszkach)

Comments are closed.