Desperackie próby ucieczki z Kabulu. Szturm na startujące samoloty. Ludzie spadali z nieba [VIDEO]

Desperackie próby ucieczki z Afganistanu na lotnisku w Kabulu. / foto: screen Twitter: @TajudenSoroush/@harvardfacter (kolaż)
Desperackie próby ucieczki z Afganistanu na lotnisku w Kabulu. / foto: screen Twitter: @TajudenSoroush/@harvardfacter (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Tysiące zdesperowanych Afgańczyków tłoczy się na lotnisku w Kabulu, gdzie w poniedziałek zginęło pięć osób, próbując opuścić kraj, po tym jak talibscy rebelianci zajęli stolicę kraju.

Tłumy zbiegły na lotnisko w poszukiwaniu drogi ucieczki, w tym niektórzy trzymali się amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego, który kołował na pasie startowym, podał Reuters.

Stany Zjednoczone tymczasowo wstrzymały wszystkie loty ewakuacyjne z Kabulu, aby usunąć ludzi, którzy zebrali się na lotnisku – przekazał Reutersowi amerykański urzędnik ds. obrony.

Na lotnisku w Kabulu zginęło co najmniej pięć osób, jednak nie jest do końca jasne w jaki sposób zginęli. Anonimowy amerykański urzędnik powiedział, że żołnierze strzelali w powietrze, aby odstraszyć ludzi próbujących przedostać się na pokład samolotu wojskowego, który miał zabrać z miasta amerykańskich dyplomatów i pracowników ambasady.

Jeden ze świadków, czekający na odlot od ponad 20 godzin powiedział, że nie jest jasne, czy cała piątka została zastrzelona, czy też zabita w zamieszaniu. Inny świadek potwierdził, iż również widział pięć ciał. Na jednym z nagrań zamieszczonych w mediach społecznościowych widać trzy ciała leżące na ziemi w pobliżu bocznego wejścia na lotnisku.

Ludzie desperacko próbują uciekać z kraju. Internet obiegły nagrania ludzi szturmujących startujące samoloty, a także siadających na nadkolach. Na jednym z nagrań widać, jak coś spada z lecącego już samolotu, według świadków była to dwójka ludzi.

Wszyscy się martwią – powiedział były pracownik rządu, ukrywający się obecnie w Kabulu. – Jeszcze nie namierzają ludzi, ale będą, taka jest rzeczywistość. Może za dwa lub trzy tygodnie, dlatego ludzie walczą, by się teraz wydostać.

Rzecznik talibów, Suhail Shaheen, przekazał, że bojownicy mają ścisłe rozkazy, by nikogo nie krzywdzić.  – Życie, mienie i honor nikogo nie mogą być naruszane, lecz muszą być chronione przez mudżahedinów – powiedział.

Bojownicy starali się pokazać bardziej umiarkowane oblicze, między innymi obiecując respektowanie praw kobiet, jednak wielu Afgańczyków obawia się powrotu do władzy talibów i dlatego za wszelką cenę starają się uciec z kraju.

Na lotnisko w Kabulu ludzie tłumnie przybywali już od późna w niedzielę, walcząc o miejsce na jeden z ostatnich lotów komercyjnych, które odleciały, zanim siły amerykańskie przejęły kontrolę nad ruchem lotniczym.

W poniedziałek dziesiątki mężczyzn próbowało wspiąć się na napowietrzną kładkę, aby wejść na pokład samolotu, podczas gdy setki innych osób kręciło się w pobliżu.

Chaos zapanował także na Afgańskim niebie. Urząd lotnictwa cywilnego tego kraju zalecił samolotom tranzytowym zmianę trasy, twierdząc, że przestrzeń powietrzna jest obecnie niekontrolowana.

Źródło: Reuters/NCzas

6 KOMENTARZE

  1. Jaki zgrabny odwrót, a raczej ucieczka o mało „nasz” sojusznik na piechotę nie uciekał, dobrze, że mieli broń to opanowali samoloty i udało im się uciec, bo inaczej us army została by rozdeptana bez wystrzału na płycie lotniska.
    Po co nam taki „sojusznik i przyjaciel” jak usa czy izrael ?

  2. bo tak jest,gdy afgańska dzicz nie chce się wyszczepiać,cywilizowani ludzie muszą kulturalnie ustąpić/odstąpic,ale spryskamy im pola makowe randapem z bombowców,nie będą mieli kasy to na kolanach przyjdą z gołą dupą po wyszczep.Tak będzie,miałem informację od pana Gaetsa.

  3. Do dupy jest twoj kolejny wpis i niezbyt dojrzaly w swojej wymowie. A wogole, to GATES nie udziela wywiadow takim matolkom jak ty. Byc moze rozmawiales z Gaetsem, czyli kolejnym idiota zaszczepionym odczynem wscieklizny.

Comments are closed.