Zapowiada się poważny kryzys migracyjny. Turcja już buduje mur

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP

Turcja buduje mur w obawie przed napływem afgańskich migrantów. Mur o długości 295 km stanie na granicy z Iranem, przez którą może nadejść fala uchodźców.

Na razie Afgańczycy korzystają z mostu powietrznego i lotniska w Kabulu, którego pilnują jeszcze żołnierze amerykańscy. Później zapewne ruszą drogami lądowymi, tym bardziej, że będą mogli liczyć na szybki azyl.

Turcja postanowiła się zabezpieczyć i zbuduje mur na swojej granicy z Iranem. Obecnie trwa już budowa odcinka o długości 5 km. Całość ma mieć jednak długość 295 km. Turcja już gości na swoim terytorium 3,7 miliona Syryjczyków, ofiar innej wojny w regionie.

O fali migracji mówi KE, PE, Rada Europy, ONZ, Angela Merkel, Emmanuel Macron. Ten ostatni chce „budować solidną, skoordynowaną i zjednoczoną reakcję” europejską.

Dodał, że „Francja będzie nadal wypełniać swój obowiązek ochrony najbardziej zagrożonych”, ale żądał „sprawiedliwego wysiłku” wszystkich krajów i zapowiedział opracowanie wspólnie z Merkel „odpowiedzi” na kryzys migracyjny.

Tym razem swój udział w przyjmowaniu migrantów będzie miała i Polska. Jeszcze przed upadkiem Kabulu Stany Zjednoczone poprosiły nasz rząd o przyjęcie nawet trzech tysięcy Afgańczyków. Mamy też osobne zobowiązania wobec swoich tłumaczy i współpracowników w Afganistanie. Do tego dojdą naciski Macrona i Merkel.

Źródło: Valeurs

5 KOMENTARZE

    • W niczym problem. Sorosy i inne ściera tego świata celowo nakazał wycofać wojska. Oni dobrze wiedzieli, że ci ludzie wyrusza. Taki jest ich plan. Całkowita likwidacja białego człowieka. Siedzą sobie gady w USA i się bawią ludzkości. Przyszła kolej na nas

  1. Rządowi w Warszawie polecam skorzystać z doświadczeń Erdogana i Łukaszenki. Umieją wykorzystać problem tzw. „uchodźców „

Comments are closed.