Indianie zaatakowali polską parafię w kanadyjskim Edmonton [VIDEO]

Taz Augiustine Screen
Prenumerata NCZ! z prezentem

W święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia przed parafią polską pw. Matki Bożej Królowej Polski w dzielnicy Old Strathcona w Edmonton pojawiła się grupka Indian. Sześć osób w towarzystwie kamery niosło plakaty i pomimo mało „kościelnego” stroju” usiłowało wejść do środka kościoła.

Była to zorganizowana prowokacja mająca związek z odsunięciem od posługi kapłańskiej w tym kościele ks. Marcina Mironiuka. W jednej z homilii podał w wątpliwość i nazwał manipulacją histerię wokół szkół dla rdzennej ludności z XIX wieku. W donosie na księdza dodano jeszcze, że kwestionował historię, iż to Polacy mordowali Żydów w Jedwabnem.

W „postępowej” Kanadzie to już chyba jednak „dogmaty”, bo kapłan został bezterminowo zawieszony przez arcybiskupa Edmonton Richarda Smitha. Ten sam arcybiskup trzy lata temu, po donosach m.in. żydowskiej organizacji B’nai B’rith zablokował przyjazd dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka do Kanady i spotkania z nim w prowincji Alberta.

„Ksiądz Marcin Mironiuk został przeniesiony na bezterminowy urlop administracyjny ze swojej posługi w archidiecezji Edmonton, decyzja weszła w życie w trybie natychmiastowym” – napisano w komunikacie na stronie archidiecezji. Kapłan został uznany niemal za „negacjonistę” i 15 sierpnia pojawiło się pod kościołem polskim sześciu Indian.

Wierni zablokowali prowokację. Doszło do kilku incydentów, które filmowano. Na czele grupy stała indiańska „aktywistka” Taz Augustin. Jest znaną w Edmonton „działaczką” na rzecz „ludności rdzennej”. Od ponad 25 lat „rdzenną doradczynią duchową”, która prowadzi „psychoedukacyjne ceremonie uzdrawiania”. Szamanka, a może północnoamerykańska „paciamama”, pobudza „świadomość o skutkach ludobójstwa” i uczy o „rasizmie systemowym”.

W 2013 r. kandydowała nawet na stanowisko radnej miejskiej i była pierwszą „rdzenną kobietą”, która kandydowała na stanowisko burmistrza miasta Edmonton. Teraz postanowiła się wypromować kosztem polskiej parafii. Grupa z okrzykami „wasz ksiądz jest kłamcą” usiłowała sforsować drzwi do świątyni.

Na swoim koncie na Facebooku Taz Augustine opublikowała nagranie z prowokacyjnej akcji, głosiła się też do szpitala na obdukcję, twierdząc, że uszkodzono jej ramię. Grupa planuje kolejną demonstrację na 29 sierpnia.

23 KOMENTARZE

  • QWERT zgadzam sie w 100 %!! w mediach zostalo to przedstawione i wyrwane urywki tak zeby to wygladalo ze to parafianie ich zatakowali .Osobiscie bylam wtedy w kosciele bardzo zaczepiali prowokowali kazdy sie bal bo nie mozna bylo zaduzo zrobic dlatego ze byla to prowokacja z ich strony i tylko czekali zeby ktos ich uderzyl i znowu by byla afera

  • Zgadzam sie w 100% osobiscie bylam wtedy w kosciele i nic mozna bylo nic zrobic zostalismy zaczepiani i prowokowani do tego zeby ktos ich zwyzwal albo uderzyl bo o to chodzilo nie czulismy sie bezpeocznie tego dnia zosttal zatakowany jeden z parafian i przycisniety do ziemi przez Indian i policja mu nie pomogla tylko sie patrzyli

  • Oosbiscie bylam w kosciele chcialam napisac jak bylo bedac naocznym swiadkiem ale niestety moj komenatrz jest usuwany przykre ze nie mozna powiedziec prawdy

 1. Ja też kwestionuję twierdzenie, że Polacy zabijali Żydów w Jedwabnem. Łuski znalezione pochodziły z broni niemieckiej i ekshumację pospiesznie przerwano. Nalezy dokończyć ekshumację, pochować Żydów na cmentarzu ( nawet na koszt państwa) i wyjaśnić sprawę do końca.

  • Ksiadz zakwesjonowal na kazaniu Jedwabne I z tego tez zrobila sie afera .Mial racje w tym co powiedzial kto zna Historie wie ze report IPN jest nic nie wart ale prawda jest zawsze niewygodna

 2. TAZ, czy chodzi tutaj o diabla tasmanskiego? ciekawe ile butelek „Canadian Whyski”
  aboryginalny kanadyjski lud dostal od Eskimosow za udzial w tej hucpie.

 3. A kto kurde zabronił Indianom wynaleźć proch i najechać na Europę? Woleli ścinać swoich ziomków na ołtarzu żeby deszcz spadł wiec o co im chodzi? Pretensje do wielkiego manitou niech kierują.

 4. Tym ludziom chodziło o wypowiedź ks. Mironiuka, że niedawne odkrycie masowych grobów indiańskich dzieci to jedno wielkie kłamstwo. To nie Polska, gdzie księża są prawie nietykalni i mogą pleść wszystko, co im ślina na język przyniesie. Tam jakieś konsekwencje jak widać są.
  Chyba, że ktoś ma dowody potwierdzające jego zdanie, albo doszło do jakiegoś zmanipulowania jego słów.

  • Wypowiedz zostala zmanipulowana ktos mial w tym ineteres ,kazdy kto slyszal kazania wie ze nie bylo nic tam obrazliwego.Ksiadz nigdy nie zaprzeczyl tragedii i smierci dzieci ,sluchajc kazania kazdy to wie tylko ze zostalo wuobracane i zmanipulowane .

  • Wypowiedz zostala zmanipulowana przekrecona tak zeby byla afera kto slyszal kazanie wie ze nie ma tam nic obrazliwego kSIADZ NIGDY NIE ZAPRZECZYL TRAGEDII TYCH DZIECI jednak jest ktos komu zalezy na tym zeby uderzyc w kosciol zwykla manipulacja

  • hello chcialam dodac komenatarz i wyjasnic o co chodzilo w kazaniu ale moj komentarz jest usuwany wiec mozna sobie wyobrazic jaka jest manipulacja i wolnosc slowa ostatnie stwierdzenie po przecinku w Pana ,Pani wypowiedzi chcialam potwierdzic

 5. Ciekawe co na to polska ambasada w Kanadzie? Pewno morda w kubeł, bo tylko Polaków atakują. Gdyby meczet albo synagogę, to już byłby giewałt w tvnazi i w tvpis.

 6. Niech ta tłusta sqwow ,,Bizonia Żopa,, przyjedzie do Polski. Jest szansa, że rudy skalp zdobędzie. 1 rudy skalp za 10 bobrzych skórek. I to jest git i to jest po kupiecku i ynteres sze krenczy. Nu.

Comments are closed.