Niemieckie zakłady Tesli są budowane z pieniędzy po byłej… NRD

Elon Musk, założyciel Tesli fot. PAP/EPA CLEMENS BILAN
Elon Musk, założyciel SpaceX, Tesli i Neuralinku fot. PAP/EPA CLEMENS BILAN
REKLAMA

Fabryka Tesli została sfinansowana ufundowana z pozostałości po komunistach z byłej NRD. Firma Elona Muska zostanie wsparta kwotą 8,1 mln euro, która odziedziczono z kont Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Przeciw tej decyzji państwa protestują stowarzyszenia ofiar komunizmu.

Chodzi o pierwszą w Europie fabrykę Tesli, zlokalizowaną na obrzeżach Berlina w Gruenheide. Przyznanie jej dotacji w wysokości 8,1 mln euro uznano za decyzję mocno kontrowersyjną.

Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, skorzysta z resztek masy upadłościowej reżimu komunistycznego, którą dysponuje region Brandenburgii. Pieniądze znajdują się na zarządzanym przez ten land koncie funduszu powierniczego.

REKLAMA

Czy fabryka Tesli to najlepsze miejsce lokowania pieniędzy z NRD? Czy w ten sposób rzeczywiście pomoże się ofiarom tego systemu? Takie pytania pojawiły się w przestrzeni publicznej. Kontrowersje pojawiły się przy okazji odwiedzin 13 sierpnia budowy w Niemczech przez Muska. Była to zarazem sześćdziesiąta rocznica rozpoczęcia budowy muru berlińskiego.

Stowarzyszenie UOKG, które reprezentuje ofiary komunizmu w NRD, uznało zbieżność dat za zły omen. Jego prezes Dieter Dombrowski mówi, że wspiera budowę zakładów, ale uważa, że pieniądze po komunistach lepiej przeznaczyć na budowę szkół, domów spokojnej starości, świetlic i pomników ofiar komunistycznej dyktatury. Retorycznie pyta, dlaczego ten fundusz ma akurat wspierać najbogatszego człowieka świata?

Tesla nie komentowała tych zastrzeżeń. Inwestycja i tam ma problemy. Mieszkańcy, ale i lewica krytykują budowę zakładów, za to, że ich zdaniem narusza kilka unikalnych obszarów bioróżnorodności. Także za możliwe problemu ze źródłami wody. Ekolodzy już opóźnili uruchomienie fabryki elektrycznych samochodów. Sam Elon Musk obiecuje jednak, że zakłady zostaną otwarte już 9 października 2021 r.

Źródło: Ouest France

REKLAMA