Talibowie przedstawią nowy system rządów. Nadużycia wobec cywilów mają zostać ukarane

Talibowie w Kandaharze. Foto: PAP/EPA
Talibowie w Kandaharze - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP/EPA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
W ciągu najbliższych kilku tygodni talibowie zamierzają zaprezentować nowy system rządów w Afganistanie – powiedział w sobotę agencji Reutera ich przedstawiciel. Podkreślił, że talibom zależy na poprawnych stosunkach z Zachodem.

– Eksperci prawni, religijni i ds. polityki zagranicznej talibów zamierzają zaprezentować w ciągu najbliższych kilku tygodni nowy system rządów – oświadczył w Kabulu przedstawiciel talibów, który zastrzegł sobie anonimowość.

Podkreślił, że nowy model rządów „może nie być demokracją w ścisłym rozumieniu Zachodu, ale będzie chronić prawa wszystkich”.

Wspomniany przedstawiciel dodał, że talibowie zamierzają kontynuować konsultacje z byłymi przywódcami afgańskimi i przywódcami prywatnych milicji. Przyznał, że przywódcy talibów słyszeli o „pewnych okrucieństwach, zbrodniach wobec cywilów”.

– Jeżeli talibowie dokonują tych czynów, zostaną one zbadane – dodał.

Mówiąc o chaosie na lotnisku w Kabulu przedstawiciel talibów podkreślił, że „nie był on spowodowany przez talibów”.

– Zachód powinien mieć lepszy plan ewakuacji – zauważył. Podkreślił, że talibom zależy aby zachodnie mocarstwa opuściły Afganistan „na przyjaznych warunkach”.

Reuter zaznacza, że talibowie po odniesieniu błyskawicznego zwycięstwa w ub. tygodniu i opanowaniu kraju, starają się prezentować bardziej umiarkowane oblicze. Jednak w latach 1996-2001 rządzili Afganistanem żelazną ręką do czasu ich obalenia przez koalicję pod przewodnictwem USA.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. Już wczesniej zapowiedzieli, że będzie państwo- kalifat oparty na szariacie, nigdy nie kryli, że chcą swoje średniowieczne zasady rozszerzyc na cały świat. I w tym problem dla naszej cywilizacji, bo oni głęboko wierzą w słusznosć tego co robią.

  2. Baju-baju będziesz w raju. Islam nakazuje kłamać do woli by u „niewiernych” uzyskać jakikolwiek cel. Zresztą, nie-nasz rząd robi podobnie, więc zapewne się dogadają.

  3. Przywódca irańskiej rewolucji, ayatollah Chomeini, powiedział kiedyś, że muzułmanie nie boją się ani bomb, ani agresji gospodarczej – ale boją się wojny kulturowej, ponieważ uważają kulturę „zgniłego Zachodu” za zabójczą dla nich samych i samobójczą dla samego Zachodu

  4. no to wszelkie polińskie „SZCZĘŚĆ PIS” w wielkim przerażeniu…. talibowie politykom RĘCE za ZŁODZIEJSTWO UCINAĆ BĘDĄ…. taki ANTYPOLINIZM…..

    aż dziw iż jeszcze LARUM po sejmie nie grajom KRUCJATY ŚRODOWISK MARYJNOSEMICKICH się dopominając

Comments are closed.