Obrazek ilustracyjny/Szczepionka i Covid-19/Fot. Pexels
Obrazek ilustracyjny/Szczepionka i Covid-19/Fot. Pexels
Indyjski regulator rynku leków wydał zgodę na użycie w sytuacji wyjątkowej preparatu przeciw Covid-19 firmy Zydus Cadila. To pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko koronawirusowi.

Indyjska firma twierdzi, że preparat może być podany dorosłym i dzieciom w wieku co najmniej 12 lat.

Szczepionka ZyCoV-D wykorzystuje fragment materiału genetycznego wirusa przekazujący instrukcje do wytworzenia specyficznego białka, które rozpoznaje i na które reaguje układ odpornościowy. ZyCoV-D podaje się w trzech dawkach.

Według oficjalnych danych producenta, które podano w lipcu, preparat jest skuteczny przeciwko nowym szczepom koronawirusa, a podaje się go przy użyciu strzykawki bezigłowej.

Michalkiewicz. The Movie

Firma zamierza wytwarzać od 100 do 120 milionów dawek ZyCoV-D rocznie.

Firma złożyła wniosek o autoryzację ZyCoV-D 1 lipca, w oparciu o wskaźnik skuteczności 66,6 proc. w późnym badaniu z udziałem ponad 28 tys. ochotników, w których 1 tys. to dzieci w wieku 12-18 lat. ZyCoV-D jest szóstą szczepionką dopuszczoną do stosowania w Indiach.

Rząd Indii po raz drugi zatwierdził szczepionkę, nie mając danych z fazy trzeciej badań klinicznych. Pierwszą zatwierdzoną w ten sposób szczepionką był Covaxin indyjskiej firmy Bharat Biotech.