Masowe testy i dodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Europejski rząd zatwierdził zasady

Co zrobić, by uniknąć lockdownu?
Lockdown - zdj. ilustracyjne. (Fot. Dev Asangbam/Unsplash)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Od 13 września rząd Grecja nałoży nowe restrykcje na osoby niezaszczepione przeciw Covid-19. Wymagane będą od nich regularne testy na obecność koronawirusa, obejmą ich też ograniczenia w dostępie do lokali rozrywkowych i gastronomicznych. Czy podobną drogą podąży także Polska?

Od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo – oświadczył grecki minister zdrowia Wasilis Kikilias.

Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci.

Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego. Z zasady tej wyłączeni będą uczniowie – w ich przypadku koszt pokryje rząd.

Szef resortu zdrowia uzasadniał decyzję o nowych ograniczeniach tym, że 90 proc. pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii w Grecji to osoby niezaszczepione.

Noszenie maseczek ma być obowiązkowe dla każdego w publicznych przestrzeniach zamkniętych, a także w zatłoczonych przestrzeniach otwartych.

By wejść do lokali rozrywkowych i gastronomicznych, trzeba będzie posiadać certyfikat poświadczający szczepienie lub ozdrowienie z Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikaty mają być sprawdzane przy wejściu.

Osoby niezaszczepione będą mogły wejść do kin, teatrów, muzeów, na teren obiektów archeologicznych i do siłowni jedynie po okazaniu negatywnego testu PCR sprzed maksymalnie 48 godzin. To samo ograniczenie dotyczyć będzie każdej osoby powyżej 12. roku życia podczas podróży samolotem, pociągiem, łodzią bądź autokarem.

Czy podobną drogą podąży Polska? Rada Medyczna pod przewodnictwem prof. Andrzeja Horbana rekomenduje dodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych, ale decyzje w tej sprawie na razie nie zostały podjęte.

Punkt szczepień w każdej szkole, obostrzenia dla niezaszczepionych. Dworczyk zdradził plany Rady Medycznej

9 KOMENTARZE

  1. No to jest zrozumiałe bo przecież Grecja stoi na przemyśle i wysokich technologiach a turystyka to margines w ich rocznym dochodzie narodowym. Dlatego mogą sobie pozwolić aby turyści do niech nie przyjeżdżali a do tych którzy z Polski tam pojadą po uprzednim wszczepieniu dedykuję cytat z historii małego sabotażu: „tylko świnie siedzą w kinie”, na zdrowie!

  2. Przymusowe dwa testy tygodniowo? Ciekawe ile przymusowych testów na obecność HIVa, albo syfilisu muszą w Grecji wykonywać tygodniowo prostytutki? Ponadto przy dwóch testach tygodniowo śluzówka nosa będzie szybko uszkodzona i wystąpią krwawienia z nosa, których następstwem będą z kolei strupy i rany.

  3. ciekawe któremu z czołowych świrów-masonów tak bardzo zamarzyło się posiadać Grecję na własność że nakazał tym pucybutom tak zniszczyć ludzi?

Comments are closed.