Odwołanie Witek. Opozycja nie chce przystać na warunki Konfederacji. Poszło o segregację sanitarną i podatki

Elżbieta Witek Źródło: PAP
Elżbieta Witek Źródło: PAP
REKLAMA
Z doniesień Wirtualnej Polski wynika, że rozmowy opozycji na temat wspólnego kandydata na potencjalnego następcę marszałek Sejmu Elżbiety Witek mają zostać wznowione w połowie przyszłego tygodnia. Opozycja nie przystała bowiem na propozycję Konfederacji, która w zamian za poparcie odwołania Witek chciała odejścia od podwyższania podatków w ramach „Nowego Ładu” oraz zakazu segregacji sanitarnej.

Wniosek o odwołanie Elżbiety Witek ze stanowiska marszałka Sejmu został złożony po reasumpcji głosowania podczas sierpniowego posiedzenia Sejmu ws. m.in. „lex TVN”.

„To już właściwie gangsterka”. Sejm pod rządami PiS stał się maszynką do głosowania „do skutku” [KOMENTARZE]

REKLAMA

Rozmowy opozycji o odwołaniu marszałek Witek rozpoczęły się ponad tydzień temu. Wnioski w tej sprawie złożyły Koalicja Obywatelska i Lewica. Po tym, jak Jarosław Gowin został wyrzucony z rządu i zadeklarował, że on i grupa pięciorga jego posłów poprze ten wniosek, największe ugrupowania opozycyjne zaczęły wierzyć w sukces. Potrzebne jednak są także głosy Konfederacji.

Koło Konfederacji postawiło jednak dwa warunki. Po pierwsze, partia chciała przegłosowania projektu „stop segregacji sanitarnej”. A po drugie – odrzucenia tzw. Polskiego Ładu i zawartych w nim podwyżek podatków. Większość opozycji uznała jednak te warunki – z pierwszym na czele – za nie do zaakceptowania.

Ma być jeden kandydat. Natomiast jest problem, by wszystkie partie opozycyjne zagłosowały w jeden sposób. Konfederacja stawia warunki, chodzi o ustawy dotyczące sanitaryzmu. Dla nas nie ulega wątpliwości, że to nas różni przed perspektywą czwartej fali w stosunku do wszystkich poprzednich, że mamy broń, jaką są szczepienia i w interesie całego społeczeństwa jest to, żeby jak najwięcej Polaków zdecydowało się na szczepienia – utrzymywała na antenie WP Katarzyna Lubnauer.

Portal zaś donosi, że rozmowy miały „utknąć w martwym punkcie”. Kolejne spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

– Nie widać żadnych szans na zbudowanie większości. Wszystko wskazuje na to, że znamy już wynik i zmiany marszałka Sejmu nie będzie – mówił cytowany przez wp.pl polityk PSL. W podobnym tonie wypowiadali się też posłowie KO i Lewicy.

Wniosek o odwołanie Witek z funkcji marszałka został złożony po reasumpcji głosowania, w którym opozycji udało się odroczyć posiedzenie Sejmu do 2 września.

Źródło: wp.pl

REKLAMA