Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachu w pobliżu lotniska w Kabulu

Islamiści/Terroryści Państwa Islamskiego / Fot. nationaldailyng.com
Terroryści Państwa Islamskiego / Fot. nationaldailyng.com
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Co najmniej 40 zabitych i 120 rannych zostało w czwartek przewiezionych do szpitali w Kabulu w wyniku podwójnego zamachu bombowego pod lotniskiem – podał w czwartek „New York Times”. Szef Centralnego Dowództwa USA gen. Kenneth McKenzie poinformował, że w wyniku zamachów w Kabulu zginęło 12 amerykańskich żołnierzy, a 15 zostało rannych. Do ataku przyznali się terroryści Państwa Islamskiego.

Jak podał rzecznik Pentagonu John Kirby, jedna z eksplozji miała miejsce pod Abbey Gate, jednym z głównych wejść na lotnisko, gdzie gromadzili się ludzie. Do drugiego wybuchu doszło pod hotelem Baron, ok. 300 metrów dalej. Hotel ten był używany przez służby brytyjskie do wstępnego sprawdzania Afgańczyków przeznaczonych do ewakuacji.

Gen. McKenzie zapowiedział, że misja ewakuacji cywilów z lotniska będzie kontynuowana. Dowódca przekazał, że po dwóch wybuchach, spowodowanych przez zamachowców-samobójców, inni bojownicy IS otworzyli ogień w kierunku tłumów koło lotniska i sił USA.

Wiadomo, że co najmniej jeden z wybuchów był dziełem zamachowca-samobójcy. CNN podał z kolei, że według źródeł tureckich, oba wybuchy były zamachami samobójczymi.

Dokładna liczba ofiar zamachu nie jest znana. Lokalny reporter „New York Timesa” przekazał, że do szpitali w Kabulu przewieziono 40 ofiar śmiertelnych i 120 rannych. Podał też, że większość rannych była w stanie krytycznym. Te same dane przekazały inne źródła, powołując się na wiadomości z afgańskiego resortu zdrowia.

Według wcześniejszych informacji, przekazanych agencji Reutera przez przedstawiciela talibów, zginęło co najmniej 13 osób, w tym kobiety i dzieci, zaś 52 zostały ranne. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid potępił zamach, dodając jednak, że doszło do niego w strefie, gdzie USA odpowiadały za bezpieczeństwo.

Materiały wideo z miejsca zdarzenia, pokazujące ofiary zamachu w otwartym kanale ściekowym pod murami lotniska, sugerują że liczba zabitych może być liczona w dziesiątkach.

Czwartkowy zamach był poprzedzony wieloma ostrzeżeniami ze strony m.in. ambasady USA, a także przedstawicielstw innych krajów, które ostrzegały własnych obywateli oraz Afgańczyków przed gromadzeniem się pod bramami lotniska. Mimo to i mimo zamkniętych bram, przed wejściami w ciągu dnia gromadziły się tłumy. W środę w nocy doszło do ataku snajperskiego na jednego z afgańskich strażników, co wywołało wymianę ognia między Afgańczykami i wojskami koalicji. Według CNN atak miał sprawdzić reakcję sił na miejscu. Stacja dodaje, że amerykańskie źródła na miejscu nie wykluczają kolejnego ataku.

Według portalu Politico, który powołuje się na źródła w administracji USA, sprawcami zamachu byli terroryści Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (ISIS-K), filii ISIS w regionie. O zagrożeniu ze strony ISIS-K mówił w ostatnich dniach m.in. prezydent Joe Biden, uzasadniając w ten sposób konieczność szybkiego zakończenia ewakuacji z Kabulu.

Z uwagi na zamach przełożone zostało spotkanie Bidena z premierem Izraela Naftalim Bennettem, który od środy przebywa z wizytą w Waszyngtonie. Nie jest dotąd jasne, kiedy Biden publicznie odniesie się do wydarzeń w Kabulu. Źródła w administracji wskazały jednak, że nie ma informacji o tym, by decyzja o terminie zakończenia misji – 31 sierpnia – miała być zmieniona.

Zamach nie przerwał całkowicie ewakuacji z lotniska w afgańskiej stolicy. Od czasu wybuchów przynajmniej jeden samolot opuścił pas startowy.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

 1. ISIS psuje szyki Israelowi. USA będą potrzebować Iranu w stabilizacji regionu. To Iran był państwem,który najskuteczniej zwalczał IS w Iraku i powstrzymywał ten rak.Największe zasługi miał tu zamordowany przez USA na życzenie Telawiwu gen.Soleimani.

 2. ISIS == iSSrael == ruSSki FANKLUB ŻYDOWSKIEGO MESJASZA TRUMPA (aka BIBLIJNY JOZUE)

  czyli „GNOSTYCY” z CHABAT LUBAWITZ dokonały ULUBIONEJ METODY „NEGOCJACJI” z tzw CABAL.

  czyli (ZA COBRĄ/ MI6)

  30/31 SIERPNIA BĘDZIE W EUROPIE BOMBOWY, DZIĘKI w/w KREMLOWSKIM OSZOŁOMOM.

  ALE CZEGO SIĘ DZIWIĆ KIEDY „DZIEŃ LUDOBÓJCZEJ SZAJBY” SIĘ ZBLIŻA CZYLI 15 WRZEŚNIA

 3. No, to jak papa i nasz episkopat z lewacką koalicją chce skorzystać z gościnności państwa islamskiego to proszę bardzo do samolotu i na wycieczkę do Afganistanu, tam miejscowi witają przybyszów chlebem i prochem w imię miłosiernego Mahometa.

 4. jakoś kończyn oderwanych nie widzę, widzę tylko gości śpiących smacznie na łóżkach i dwie kobiety zaschniętą krwią chwili wybuchu>>>???? dajcie spokój falseflag chcą więcej ich przetransportować

Comments are closed.