Premier Izraela spotkał się z Joe Bidenem. Zapowiada się duża konfrontacja na Bliskim Wschodzie?

Premier Izraela Naftali Bennett oraz Prezydent USA Joe Biden. / foto: PAP (kolaż)
Prenumerata NCZ! z prezentem
Wizytę w USA składał premier Izraela Naftali Bennett. Spotkanie premiera Bennetta z prezydentem Joe Bidenem ma miejsce w czasie dużych napięć w regionie bliskowschodnim. Izrael oskarża Iran o prace nad bronią atomową, na jego południowej granicy ze Strefą Gazy dochodzi do coraz częstszych incydentów..

Tematem nr 1 dla Bennetta były „odparcia i ograniczenia dążeń Iranu do posiadania broni jądrowej”. Poza tym miano omawiać pandemię, zmiany klimatyczne i kwestie gospodarcze. Bennett jest przeciw możliwości nowego porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami i stara się je storpedować. Izraelski premier uważa, że „teraz nadszedł czas, aby powstrzymać Irańczyków”.

Niedawno minister obrony Izraela Benny Gantz przedstawił zagranicznemu korpusowi dyplomatycznemu prezentację, która miała pokazać złe intencje Iranu. Gantz mówił m.in.: „Państwo Izrael ma środki do działania i nie zawaha się ich użyć; nie wykluczam, że Izrael będzie musiał podjąć działania w przyszłości w celu zapobieżenia zagrożeniu nuklearnemu ze strony Iranu”.

W odróżnieniu od Donalda Trumpa, demokrata Joe Biden nie sprzeciwia się popieranemu w Europie planowi zawarcia nowego układu z Iranem. „Times of Israel” komentuje, że „Naftali Bennett wierzy, że może osiągnąć dwie rzeczy, których nie udało się jego poprzednikowi: zdecydowanie pogrzebać jakąkolwiek perspektywę porozumienia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i zrobić to bez żadnego pogorszenia stosunków między Stanami Zjednoczonymi a państwem żydowskim”.

Cytowany przez gazetę Eran Lerman, wiceprzewodniczący Jerozolimskiego Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa oraz były wiceprzewodniczący Narodowej Rady Bezpieczeństwa, mówi, że „Afganistan sprawił, że ​​Biden jest bezbronny” i dodaje, że „musi teraz być twardszy w stosunku do Iranu”, by pokazać stanowczość i uspokoić sojuszników, w tym i Izrael.

Źródło: AP/Times of Israel

13 KOMENTARZE

  1. Izrael chce wplątać USA w wojnę z Iranem, tym samym dając Rosji większą swobodę w Europie.

    • Stany już przegrały. Jeśli następna kampania wyborcza nie zostanie wsparta … przez pospolite ruszenie i gwardię narodową, komuniści tylko umocnią władzę. Do tego czasu jeszcze wiele może się zdarzyć. USA dostają teraz szczepionkę na komunizm, czy ta szczepionka wywoła chorobę czy Stany zostaną zaszczepione ? Oto jest pytanie.

  2. Państwa – jeśli chcą być niepodległe – muszą mieć środki obrony w przypadku agresji. Jakim prawem Izrael dysponujący bronią nuklearną – niezgodnie z uzgodnieniami ONZ – odmawia Iranowi przygotowania się do ewentualnego ataku. To Izrael pokazuje swoje drapieżne i agresywne zwyczaje i jest zagrożeniem w całym regionie i świecie – bo wszędzie pcha swoje brudne łapy.

    • Już tłumaczę. Państwa Islamu nie arabskiego takie jak Iran, Syria czy Turcja (choć ta ostatnia jest pewnym ewenementem) nie prowadzą polityki ekspansyjnej. Ich zagrożenie jest mitem żydowskim. Irańczycy traktują Izrael jak dokuczliwą muchę która usiadła na ich tyłku. Chcą ją zabić i dla tego Izrael wkłada dużo trudu by mamić Europę że Iran jej zagraża. Oczywiście Islam jest zawsze zagrożeniem ale to już inny temat.

  3. Ja biedny Żyd, dlaczego wy polskie Pany nie chco dać mnie 300 mld? Za moje krzywdy, moje mienie, moja krwawice!! Może nie majo piniendzy? Zawsze pożyczyć można, na dobry procent! Mosze ma i Icek ma, można pożyczyć, ja załatwie, ja kontakty mam.

  4. Amerykańska osobowość radiowa Stew Peters zamieściła w mediach społecznościowych meme z listą miejsc, w których można pracować, a które nie wymagają szczepionki COVID. Są wśród nich Biały Dom, CDC, FDA, Moderna, Pfizer, WHO oraz Johnson & Johnson.

  5. Najlepszym gwarantem pokoju, jest równowaga sił. Żydzi chcą po prostu dominować, chcą się panoszyć na bliskim wschodzie. Myślę jednak że sprawa Afgańska będzie miała duży wpływ na stabilność bliskiego wchodu. Jeśli teraz nie uda im się zdobyć przewagi to dni Izraela są policzone. Dobrze o tym wiedzą i dla tego naciskają.

  6. Iran sprzedaje ropę Chiom – żydzi muszą się poważnie zastanowić nad sobą bo chińczyków jest ponad miliard a żydów tylko kilka milionów… a chińczycy mają doskonałą pamięć jak ktoś ich obraża i nigdy nie zapominają … patrz „wojny opiumowe” zresztą ich cywilizacja mi kilka tysięcy lat a syjonistów? raptem kilkadziesiąt

Comments are closed.