Sekretarz obrony USA chce „ambitnych terminów szczepienia żołnierzy”

Amerykańscy żołnierze - zdj. ilustracyjne.
Amerykańscy żołnierze - zdj. ilustracyjne. (Fot.: Twitter/US Army)
REKLAMA
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin nakazał masowe szczepienia żołnierzy na Covid 19 i zasugerował dowódcom wdrożyć „ambitne terminy”. Według danych Pentagonu ponad 800 000 wojskowych jeszcze nie jest zaszczepionych.

Notatka Austina nie narzuca konkretnego harmonogramu zakończenia szczepień. Wymaga jednak od dowództwa składania regularnych sprawozdań z postępów w szczepieniach w armii.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony ujawnił, że Austin dał jasno do zrozumienia służbom, że oczekuje od nich szybkiego działania i że ma to zostać zakończone raczej w ciągu tygodni, a nie miesięcy.

REKLAMA

Austin pisze: „po dokładnych konsultacjach z ekspertami medycznymi i dowódcami wojskowymi oraz przy wsparciu prezydenta ustaliłem, że obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi są konieczne, aby chronić naszą armię i naród amerykański”.

Pentagon powiedział, że ma wystarczające zapasy szczepionek, aby zaspokoić popyt. USA posiadają 1,3 miliona żołnierzy w czynnej służbie i blisko 800 tysięcy w Gwardii Narodowej i rezerwie. Do 18 sierpnia ponad milion czynnych z nich zostało w pełni zaszczepionych, a prawie 245 000 innych otrzymało przynajmniej jedną dawkę.

Wyżsi przywódcy wojskowi konsekwentnie naciskali na podwładnych w sprawie szczepień. Jednak wielu żołnierzy okazuje niechęć wobec szczepień. Największy problem dotyczy Gwardii Narodowej.

Przy okazji przypomniano, że szczepienie na koronawirusa nie jest jakimś wyjątkiem, bo amerykańscy żołnierze są już zobowiązani do otrzymania aż 17 innych, różnych szczepionek. W zależności od misji muszą się szczepić m.in. przeciwko ospie, zapaleniu wątroby, polio i grypie. Armia respektuje jednak zwolnienia np. z powodów medycznych lub religijnych. Będzie to też dotyczyło szczepionki przeciw Covid 19.

Rzecznik Pentagonu John Kirby wyjaśnił, że od dowódców oczekuje się wykonania nakazu szczepień z pewną tolerancją. Pytany o kary za odmowę, powiedział, że dowódcy mają „szeroki zakres narzędzi” do użycia: „to zgodny z prawem rozkaz i w pełni przewidujemy, że nasze wojska go wykonają”.

Marynarka Wojenna i Korpus Piechoty Morskiej informowały, że w ostatnich latach nie miały żadnych religijnych wniosków o zwolnienie z innych szczepionek. Siły Powietrzne stwierdziły, że było ich niewiele, a armia lądowa danych nie podała. Dla wojska przewidziano preparat Pfizera.

Źródło: AP

REKLAMA