Japońska prefektura zawiesza stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne: Pexels
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Władze japońskiej prefektury Okinawa poinformowały w niedzielę, że zawiesiły stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna w związku z odkryciem nowych zanieczyszczonych partii tego preparatu.

Decyzja ta ma miejsce dzień po wszczęciu śledztwa przez japońskie ministerstwo zdrowia w sprawie śmierci dwóch mężczyzn, którzy otrzymali szczepionkę Moderny z partii, która później została wycofana z rynku z powodu podejrzeń o zanieczyszczenie cząstkami metalicznymi.

Według komunikatu władz Okinawy, w niedzielę postanowiono „zawiesić stosowanie szczepionek Moderna, ponieważ w niektórych partiach wykryto obce substancje”.

W sobotę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że dwóch mężczyzn, w wieku 30 i 38 lat, zmarło po otrzymaniu drugich dawek szczepionki Moderny, które pochodziły z partii, wycofanej 26 sierpnia z rynku po odkryciu zanieczyszczenia preparatu.

Resort zapowiedział wszczęcie śledztwa w celu ustalenia przyczyny zgonów, precyzując, że „związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem pozostaje obecnie niestwierdzony”.

„W tej chwili nie mamy dowodów na to, że te zgony zostały spowodowane przez szczepionkę Moderny. Ważne jest, aby przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia, czy istnieje taki związek” – oświadczyło ministerstwo w sobotnim raporcie.

Moderna z kolei poinformowała, że problem mógł pojawić się na linii produkcyjnej jej podwykonawcy w Hiszpanii, firmy Rovi, która produkuje szczepionki na rynki poza Stanami Zjednoczonymi. (PAP)

6 KOMENTARZE

 1. A w Polsce ktoś ma odwagę badać poszczególne partie preparatu? Jeśli nie, to jest to sprzeczne z prawem. Będzie można odpowiedzialnych ściągać i skazać.

 2. Główny Inspektorat Farmaceutyczny tylko w Polsce co roku wstrzymuje sprzedaż kilkudziesięciu różnych preparatów medycznych, na świecie ok. tysiąca.
  A NCzas! głowę czytelnikom zawraca jednym z odległej Japonii. Czemu? Jak to nie jest podsycanie histerii antyszczepionkowej to co innego?

  • GIF nic do sprawy nie ma bo wiadomość dotyczy preparatu niedopuszczonego do obrotu. Wszystko co mógłby to skierować zawiadomienie do prokuratury o stosowaniu niedopuszczonego do obrotu preparatu.
   Tego nie robi, bo nie, (Szczepienia na Covid-19 nieobjęte ubezpieczeniami. Są traktowane jako eksperyment medyczny) art. 21 ust. 2 ustawy!
   Niezgodnie z polskim prawem? i co z tego? jest tyle niezgodności że jeszcze jedna różnicy nie robi. Zaszczepieni nie dostaną odszkodowań!

Comments are closed.