sad_mlotek_sedzia
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Grecki ambasador w Brazylii Kyriakos Amiridis zginął w 2016 roku. Został zamordowany przez kochanka swojej żony, policjanta, który przyznał się do zbrodni. Zbrodnię zaplanowała kobieta, która została skazana na 31 lat więzienia. Jej kochanek na lat 22.

Zbrodnia miała miejsce w Brazylii. 59-letni Kyriakos Amidis mieszkał wówczas w stolicy – Brasilii, ale spędzał święta Bożego Narodzenia w Rio de Janeiro. Towarzyszyła mu żona Françoise de Souza Oliveira i jej córka.

Miał zaginąć, a kilka dni po Bożym Narodzeniu zwęglone szczątki dyplomaty odkryto w spalonym wynajętym samochodzie pod mostem w Nova Iguaçu, niedaleko stolicy stanu. Śledztwo trwało dość długo.

REKLAMA

Opierało się na licznych poszlakach, w tym krwi znalezionej na kanapie. W ustaleniu bezpośredniego sprawy zbrodni pomógł też monitoring. Tak trafiono na Sérgio Gomesa Moreirę Filho, policjanta i jak się okazało kochanka Françoise de Souza Oliveiry.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

„Zbrodnia została zaplanowana skrupulatnie i z premedytacją” – podkreśliła w wyroku sędzia Anna Christina da Silveira Fernandes. Mówiła o makabrycznego spisku”.

W trzydniowym procesie został skazany także trzeci oskarżony, niejaki Moreira Tedeschi de Melo, bliski przyjaciel policjanta. Otrzymał rok więzienia za pomoc w transporcie i ukryciu ciała dyplomaty.

Sędzia uznała też, że oskarżona żona ambasadora Grecji, która jest Brazylijką, „splamiła imię brazylijskiego państwa”. Wskazała także na negatywne międzynarodowe reperkusje wydarzeń. Stąd tak wysoki wyrok.

Młoda Françoise de Souza Oliveira i Kyriakos Amiridis pobrali się w 2004 roku, kiedy dyplomata był jeszcze konsulem w Rio de Janeiro.

Źródło: Le Figaro/ AFP

REKLAMA