Polska skierowała na Litwę 53 policjantów i 12 pojazdów

Flaga Litwy.
Flaga Litwy. (Zdj. wikipedia)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński odprawił w poniedziałek 30 sierpnia kontyngent policjantów, który udał się już na Litwę. Do wyjeżdżających powiedział:

Będziecie wspierać działania związane z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic naszego sąsiada. Sąsiada, z którym łączą nas bliskie więzi historyczne i który jest naszym strategicznym partnerem w UE i NATO.

W ostatnich tygodniach trwa presja migracyjna na granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Szef MSWiA podziękował również wszystkim funkcjonariuszom za zaangażowanie i wzorowe realizowanie obowiązków i wyraził nadzieję, że będą „doskonałą wizytówką państwa polskiego”.

Policjanci wyjechali na prośbę komisarz Policji Republiki Litewskiej Renatasa Požėla. Na Litwę skierowanych zostało 53 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz 12 pojazdów tej formacji.

Na granicy litewsko-białoruskiej już przebywają polscy strażnicy. W ramach dotychczasowego wsparcia organizowanego dla Litwy przez Agencję FRONTEX, Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy oraz śmigłowiec Kania. Na granicę Litwy z Białorusią na początku września wyruszy także specjalistyczny pojazd obserwacyjny wraz z załogą. Jednostka ta jest wyposażona w sprzęt optyczny oraz termooptyczny.

Od początku roku na Litwie zatrzymano 4146 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią. To kilkadziesiąt razy więcej, niż w 2020 roku (81).

Źródło: LT24

7 KOMENTARZE

 1. Co za debilizmy się odwalają. Przez tysiące lat do obrony granic slużyli żolnierze a polocja służyła do łapania bandytów. Teraz bandyci są w parlamentach to policja nie ma roboty ale czy umie strzelać do nachodźcow na granicy?

 2. W czasach Mao Kitajcy planowali atak na ZSRR. Narada w sztabie generalnym. Na lewe skrzydło rzucimy milion żołnierzy. Na prawe trzy miliony. A środkiem puścimy czołgi. Wstaje jakiś marszałek i pyta – obydwa?

 3. Z dotychczasowych doświadczeń wynika,że wdzięczność Litwinów będzie trwała max tydzień.
  I tak brzmi to optymistycznie.

 4. Na granicę Litwy wysyłają policję, a na Podlasiu wprowadzają stan wyjątkowy, który ogranicza wolność mieszkańców. Antypolskie działania tego rządu są aż nadto widoczne. Dlaczego nie dołożyli policji by wesprzeć pograniczników na Podlasiu tylko stan wyjątkowy. Szpryca, co??

 5. „Doskonalą wizytówką” jest radiowóz, najczęściej taki większy – mikrobus, stojący (tj. zmieniają się co ileś godzin) 24 h na dobę przed Urzędem Rejestracji Leków (czy jakoś tam). Jest tak od wizyty G. Brauna czyli gdzieś z miesiąc.

  • Widocznie nie ma już przestępstw, wykroczeń uciążliwych dla ludzi lub stały się mniej ważne, na pewno mniej niż „ochrona przed…”.
   No właśnie, przed kim? „Antyszczepionkowcami”? Jak ktoś przyjdzie i będzie jakoś agresywny, to .. wzywa się policję, nie musi być na miejscu non stop.
   Przed posłami?

Comments are closed.