Flaga Litwy.
Flaga Litwy. (Zdj. wikipedia)
REKLAMA
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński odprawił w poniedziałek 30 sierpnia kontyngent policjantów, który udał się już na Litwę. Do wyjeżdżających powiedział:

Będziecie wspierać działania związane z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic naszego sąsiada. Sąsiada, z którym łączą nas bliskie więzi historyczne i który jest naszym strategicznym partnerem w UE i NATO.

W ostatnich tygodniach trwa presja migracyjna na granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Szef MSWiA podziękował również wszystkim funkcjonariuszom za zaangażowanie i wzorowe realizowanie obowiązków i wyraził nadzieję, że będą „doskonałą wizytówką państwa polskiego”.

REKLAMA

Policjanci wyjechali na prośbę komisarz Policji Republiki Litewskiej Renatasa Požėla. Na Litwę skierowanych zostało 53 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz 12 pojazdów tej formacji.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Na granicy litewsko-białoruskiej już przebywają polscy strażnicy. W ramach dotychczasowego wsparcia organizowanego dla Litwy przez Agencję FRONTEX, Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy oraz śmigłowiec Kania. Na granicę Litwy z Białorusią na początku września wyruszy także specjalistyczny pojazd obserwacyjny wraz z załogą. Jednostka ta jest wyposażona w sprzęt optyczny oraz termooptyczny.

Od początku roku na Litwie zatrzymano 4146 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią. To kilkadziesiąt razy więcej, niż w 2020 roku (81).

Źródło: LT24

REKLAMA