Słowacja rezygnuje ze szczepienia rosyjskim Sputnikiem V

Premier Słowacji Eduard Heger. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Premier Słowacji Eduard Heger. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Ponad 18 500 osób zostało zaszczepionych na Słowacji Sputnikiem V. Na „euro-paszporty” koronawirusowe nie mają co liczyć. Słowacja oficjalnie zaprzestała stosowania rosyjskiej szczepionki we wtorek 31 sierpnia.

Ostatnie sześć osób, które wybrało drugą dawkę – ogłosiło Ministerstwo Zdrowia w Bratysławie. W sumie ponad 18 500 osób zostało zaszczepionych Sputnikiem V – powiedziała Zuzana Eliasova, rzecznik Ministerstwa.

Słowacja kupiła w marcu 200 000 dawek szczepionki Sputnik, stając się, po Węgrach, drugim krajem w Unii Europejskiej, w którym stosowano ten produkt. Nie został on jednak dopuszczony przez Europejską Agencję Leków.

Zakup ten podzielił klasę polityczną i doprowadził nawet do dymisji premiera Igora Matovicia. Dodatkowo popyt na tę szczepionkę był niski. Rosja odkupiła w lipcu 160 000 niewykorzystanych dawek.

W czerwcu nowy premier Eduard Heger mówił, że decyzja Słowacji o zakupie rosyjskich szczepionek została podjęta z powodu presji czasu i problemów z dostawami szczepionek w UE. Słowacja, która ma 5,4 miliona mieszkańców, odnotowała łącznie 394 923 przypadki Covid-19 i 12 548 zgonów.

Źródło: AFP