Norwescy piłkarze podczas eliminacji do MŚ w Katarze zrobili happening

Piłka nożna. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Piłka nożna. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Zawodnicy Norwegii przed meczem z Holandią w środe 1 września rozciągnęli baner z hasłem na rzecz poszanowania praw człowieka na obiektach sportowych Kataru. Zremisowali z Holandią 1:1, ale w razie awansu gospodarze pewnie sobie ich zapamiętają.

Na plakacie napisali: „Fair play dla pracowników migrantów. Prawa człowieka na boisku i poza nim”. Katar nie jest wymieniony tu z nazwy, ale wszyscy wiedzą o kogo chodzi.

Decyzja FIFA przyznania praw gospodarza katarowi od początku budziła kontrowersje i to nie tylko ze względu na mało piłkarski klimat. „The Guardian” na początku 2021 r. twierdził, że od 2010 r.; kiedy to przyznano Katarowi organizację Mistrzostw Świata, na budowach stadionów zginęło 6500 pracowników.

Te rewelacje wywołały m.in. w Norwegii, dyskusje o bojkocie mistrzostw. Teraz postulat poparli piłkarze. Kwestią bojkotu zajmował się na poważnie norweski Związek Piłki Nożnej. W czerwcu zwołał nawet nadzwyczajne obrady w tym temacie. Przeprowadzono głosowanie i 368 działaczy odrzuciło pomysł bojkotu, a tylko 121 było „za”.

Warto dodać, że w tej grupie sytuacja jest awansu jest otwarta. Dużą niespodziankę sprawiła Bośnia, która tego samego dnia także zremisowała z Francją.

Źródło: Le Figaro Sport

9 KOMENTARZE

 1. Jak tam wygląda sprawa szczepionek na Covid-19? Czy są powszechnie dostępne? Tym się powinni zainteresować piłkopacze z Norwegi, a nie ilu robotników zgineło. Wypadki były zawsze, a zaszczepienie może uratować planetę.

 2. Problem w tym, że migranci mogą to potraktować jako zaproszenie do zamożnej Norwegii :)))
  A sam słyszałem od mieszkanki Oslo (też wszak nieźle „opalonego”), jak to „przejechane” jest w Gotebergu czy Malmo.
  Czyli mieszk. Norw. cieszą się, że nie jest u nich aż tak „imigracyjnie” jak w Szwecji.
  Cóż, po takich akcjach, imigracja do Nor może nabrać wigoru :))

 3. Gdzie multi kulti w reprezentacji? Carew i wszystko? Gdzie o „ubogacający” następcy Carewa w reprezentacji Norwegii?
  Drużyna na zdjęciu jest bezczelnie, beznadziejnie i last but not least, wręcz rasistowsko „biała”.

 4. Te 6500 osob to ofiary kowida ,zwanego jeszcze wówczas KATAREM!
  I jeszcze jedno: dlaczego norwegowie nie klęczeli dla BLM?!? Czy to nie jakaś hydrofobia?

 5. Bialutkie chlopaczki bawia sie w zbawianie swiata? Zle sie zyje w dobrobycie? Trzeba zadzierac? No to jak was najada rozne przypalanki ,bo macie prawa czlowieka na budowie, to sie z rozmumem nie znajdziecie.

Comments are closed.