Wielka bitwa o szprycę. Afryka wygrywa z Europą

Preparat firmy Johnson&Johnson. Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie: poynter.org
Preparat firmy Johnson&Johnson. Zdjęcie ilustracyjne. Zdjęcie: poynter.org

Realizacja umowy z koncernem Johnson & Johnson (J&J) na dostawę do UE szczepionek przeciw Covid-19 została zawieszona – poinformował przedstawiciel Unii Afrykańskiej Strive Masiyiwa. Produkowane w RPA szczepionki miały być wysłane do Europy.

Dawki preparatów J&J, które już trafiły do UE zostaną zwrócone – oświadczył Masiyiwa na konferencji prasowej zorganizowanej przez instytucję kontroli chorób Unii Afrykańskiej. Koncern J&J dotychczas wysłał niecałe 20 mln dawek do Europy, a do wstrzymania dalszych dostaw doszło częściowo za sprawą interwencji prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus w zeszłym miesiącu oświadczył, że jest „zdumiony” umową, ponieważ liczba szczepień w Europie jest na bardzo wysokim poziomie, podczas gdy w wielu nawet najbardziej zagrożonych pandemią Covid-19 krajach Afryki wciąż nie rozpoczęto kampanii szczepień.

Dwa tygodnie temu KE odniosła się do umowy nazywając ją tymczasową, z kolei firma J&J odmówiła komentarza. Amerykański koncern zawarł kontrakt z Unią Afrykańską na dostawę 220 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 z możliwością zwiększenia o 180 mln.

(PAP)

Prenumerata NCZ! z prezentem

13 KOMENTARZE

  • Światowa Organizacja Zdrowia informuje o alarmującym roznoszeniu się patogenu w Afryce. Tylko w ostatnim tygodniu liczba zgonów z powodu COVID-19 była tam o 43 procent większa niż tydzień wcześniej.

   • Czyli konkretnie to ile? Bo mogło być tak że w zeszłym tygodniu zmarło 100 ludzi, a w tym 143. Jak na Afrykę to prawdziwa plaga….

   • Tak tak z 1 zgonu wzrosło do 1.47 w zeszłym tygodniu, wszyscy obesrani.
    Piękne, zachęcające opakowanie ma ten „jasson” należy pamiętać, że w oko działa nawet 1000 procent lepiej niż w zeszłym tygodniu.

 1. W centralnej Afryce leczą głównie Iwermektyna więc nie ma tam tego co w UE , tylko północna Afryka i RPA szczepi tam duże wzrosty zachowań

 2. Światowa Organizacja Zdrowia – już sama ta nazwa powinna niepokoić i budzić trwogę. Co tam się musi wyprawiać. Spokojnie można by wszystkich stamtąd zapuszkować na lata.

 3. Ale ze mozna w to uwierzyc i popasc w paranoje i panike z powod jakiejs grypy? Znam inteligentnych niby ludzi, co tej fobii tak ulegli, ze ikogo na oczy nie chca widziec. No dziwny ten swiat. Zeby az tak zglupiec? Moze czlowiek od nadmiaru inteligecji spowrotem w glupka sie zmienia?

Comments are closed.