Jest luka w lex TVN. Skarb Państwa może przejąć stację

Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie.
Siedziba TVN, ul. Wiertnicza w Warszawie. (Zdj. PAP/Jacek Turczyk)

Wbrew zapewnieniom PiS grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa – ostrzega Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) – organizacja branżowa na starcie prac nad ustawą w Senacie – czytamy w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

„Przyjęliśmy poprawkę Kukiz’15. (…) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy” – gazeta przypomina słowa posła PiS Marka Suskiego wypowiedziane w Sejmie 11 sierpnia.

Jak wyjaśniono, „tego dnia posłowie przystąpili do prac nad nowelizacją ustawy o RTV, która ma zmusić Amerykanów do odsprzedania udziałów w grupie TVN”. „Opozycja ostrzegała, że konsekwencją może być zakup TVN przez Skarb Państwa, jednak PiS twierdził, że nie ma takich planów. Dowodem miała być wspomniana poprawka” – napisano, dodając, że „PiS wprowadził ją w zamian za pomoc Kukiz’15 w przeforsowaniu ustawy”.

Jak wyjaśniono, poprawka „zakłada, że udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa”.

„Problem w tym, że poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Skierowała swoją opinię do Senatu, gdzie w poniedziałek mają ruszyć prace nad lex TVN” – czytamy w artykule.

Zaznaczono, że „zdaniem PIKE +mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym+”.

„Izba dowodzi np., że poprawka +nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje+” – napisano. „W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem” – przytoczono opinię PIKE.

Jak wyjaśniono PIKE zauważa, że „z ustawy o zasadach zarządzania mieniem, do której odsyła lex TVN, nie wynika, by państwową osobą prawną była fundacja spółek Skarbu Państwa”.

Przypomniano, że w poniedziałek ustawą mają zająć się trzy senackie komisje: Kultury, Praw Człowieka i Ustawodawcza. „Szef tej ostatniej, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, mówi, że podziela wątpliwości PIKE” – dodano.

„Od lat trwają spory, czy fundacje spółek Skarbu Państwa są państwowymi osobami prawnymi. Np. kilka miesięcy temu Polska Fundacja Narodowa, w całości finansowana przez takie spółki, odmówiła przekazania dokumentów do kontroli NIK, twierdząc, że nie jest państwową osobą prawną” – przytoczono słowa Kwiatkowskiego.

„Senator dodaje, że nie zdziwiłoby go, gdyby TVN chciała kupić właśnie PFN” – czytamy w „Rz”. „Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy” – zacytowano opinię Kwiatkowskiego.

Zwrócono uwagę, że „PIKE w swojej opinii ostrzega, że krótkie vacatio legis może zmusić właściciela spółki do odsprzedaży swoich udziałów poniżej wartości”.

12 KOMENTARZE

 1. Akurat TVNienawisc to szczujnia (polecam obejrzeć dramat w trzech aktach przy próbie destabilizacji kraju wspierane przez TVN czy urodziny Hitlera zaaranżowane przez TVN)
  Mi ich nie żal

  • Lewactwo antyszczepskie nie ujęło się podczas głosowania za gnębionym przez socjaluchów pisowskich przedsiębiorcą. Tyle fakty, stwierdzające jakimi „liberałami gospodarczymi” jest to towarzystwo.

 2. Pis zrobi co im każą, TVN robi co im każą propagowanie fałszywej pandemii, szprycowania po którym można chorować, umrzeć to robi TVN, Po / Ko, Pis, TvP, kościół z Bergolio
  TVN to kapitał USraelski Discovery do tego propagowanie lgbt w którym ponad połowa to sataniści jest to wspierane przez korporacje typu Pfizer, Disney …

 3. Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do przestrzegana prawa przez PiS, na podstawie ich kilkuletnich rządów?
  Nie ma *wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze „spontaniczną radością” wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy*.

 4. A swoją drogą taki twór egzotyczny jak Polska Fundacja Narodowa od działań pozornych i pozorowanych powinien być prześwietlony gruntownie bo żeruje na kasie podatników. NIK nie może sprawdzić co i jak? To kto może? To są ciężkie pieniądze, idące na niewidzialne działania. Co rady nadzorcze i zarządy tych spółek przyklepujące to dziadostwo? Za niemoc wszyscy dostają szmal bo im się należy?

Comments are closed.