Arabia Saudyjska zaatakowana dronami i rakietami

Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud - król Arabii Saudyjskiej. Foto: PAP/DPA
Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud - król Arabii Saudyjskiej. Foto: PAP/DPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

Według władz saudyjskich, obrona tego kraju przechwyciła 4 września trzy pociski balistyczne i drony wystrzelone z sąsiedniego Jemenu i wymierzone we wschodnią prowincję i miasta Najran i Dżazan na południu.

Kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja walczy rebeliantami Huti w Jemenie. Według państwowej telewizji El-Ekhbariya, koalicja zapowiada podjęcie „surowego odwetu”. Brak informacji o ofiarach tego ataku.

Pociski wystrzelono cztery dni po dwóch innych atakach dronów na międzynarodowe lotnisko w Abha (południe). Wówczas rannych zostało osiem osób.

Media saudyjskie przypisały te ataki także rebeliantom Huti. Rebelianci atakują też pola roponośne. Ich akcja z września 2019 r. okresowo zmniejszyła o połowę produkcję ropy w Arabii Saudyjskiej.

Konflikt trwa od 2015 roku. Arabia Saudyjska wspiera w Jemenie siły rządowe. Huti są wspierani przez Iran. Konflikt w Jemenie pochłonął dziesiątki tysięcy istnień ludzkich i spowodował katastrofę humanitarną w regionie.

Huti, którzy kontrolują większość północnego Jemenu i stolicę Sanę. Żądają od Rijadu zniesienia blokady powietrznej i morskiej nałożonej na ich kra, jako warunku wstępnego do rozmów o zawieszeniu broni.

Źródło: AFP

8 KOMENTARZE

  1. Co tam drony w Arabii, srajdemia Srars Kał 3,srowit 38,mutacja lambda plus,to się liczy! Podobno może wywołać bezobjawowy katar,a wykrywają ją jedynie głębokie wymazy z odbytu!

  2. Czy ktokolwiek redaguje te artykuły?
    Czytam dzisiejsze artykuły a tu literówki, błędy językowe, błędy jakby ktoś pisał za pośrednictwem T9 i automatycznie akceptował każdą bzdurę.

Comments are closed.