To jedno z najlepiej strzeżonych izraelskich więzień. Sześciu Palestyńczyków uciekło przez tunel [FOTO]

Cela (zdjęcie ilustracyjne) oraz miejsce wyjścia z tunelu. / foto: Pixabay/Twitter: @HananyaNaftali (kolaż)
Cela (zdjęcie ilustracyjne) oraz miejsce wyjścia z tunelu. / foto: Pixabay/Twitter: @HananyaNaftali (kolaż)
Prenumerata NCZ! z prezentem
Władze izraelskie ogłosiły alarm wśród sił policyjnych w poszukiwaniu sześciu palestyńskich więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa w rejonie Bisan w północnym Izraelu przez wykopany przez siebie tunel.

Władze ogłosiły, że sześciu palestyńskich więźniów, w tym pięciu z ruchu Islamski Dżihad i jeden z ruchu Fatah, zdołało uciec z więzienia Gilboa w rejonie Bisan, na północy Izraela, o świcie w poniedziałek 6 września przez tunel, który udało im się wykopać pod więzieniem w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

Więzienie Gilboa jest jednym z najbardziej strzeżonych obiektów na terenie Izraela, a więc tego typu zdarzenia mają miejsce bardzo rzadko. Tymczasem sześciu mężczyzn uciekło przez wykopany tunel i otrzymało pomoc z zewnątrz.

Szin Bet podała, że więźniowie koordynowali swoje działania ze współpracownikami poza więzieniem za pomocą przemyconego telefonu komórkowego. Mieli przygotowany samochód do ucieczki, który na nich czekał.

Urzędnicy obawiają się, że uciekinierzy mogą próbować przeprowadzić ataki lub uciec z Izraela. Jeden z urzędników ze Służby Więziennej ocenił naruszenie jako „poważną porażkę w zakresie bezpieczeństwa i wywiadu”.

Władze izraelskie ogłosiły alarm wśród sił policyjnych w poszukiwaniu uciekających więźniów i rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję poszukiwawczą w gęsto zabudowanym obszarze wsi i miasteczek w pobliżu granicy z północnym Zachodnim Brzegiem, a także Jordanią.

Wśród zbiegów ma być były przywódca bojowników w mieście Dżanin na północnym Zachodnim Brzegu, a także trzech bojowników Islamskiego Dżihadu, którzy odsiadywali dożywotnie wyroki za udział w śmiertelnych atakach na Izraelczyków.

Uważa się, że mężczyźni zmierzali do Dżaninu, gdzie uznawana przez społeczność międzynarodową Autonomia Palestyńska sprawuje kontrolę i gdzie w ostatnich tygodniach bojownicy otwarcie starli się z siłami izraelskimi.

Ucieczka spotkała się z pochwałą ze strony rzecznika Hamasu, który stwierdził, że „ucieczka dowodzi odwagi tych więźniów, osiągających wolność pomimo tak surowych środków bezpieczeństwa. To heroiczna i imponująca akcja”.

Oświadczenie w podobnym tonie wydał Islamski Dżihad, który nazwał ucieczkę „heroiczną” i dodał, że „wstrząśnie ona izraelskim systemem obronnym”.

Izrael przetrzymuje obecnie w swych więzieniach około 4 850 więźniów, w tym 41 kobiet, 225 dzieci i 540 więźniów administracyjnych, jak podają instytucje specjalizujące się w sprawach więźniów.

Źródło: english.alarabiya.net/tellerreport.com/thenorthatlanticleague.com

9 KOMENTARZE

  1. Kompromitacja i wstyd dla Izraela. Na tym przykładzie widać, że w XXI wieku można uciec z pierdla poprzez kopanie tunelu. Przynajmniej na Bliskim Wschodzie. Z drugiej strony szacunek i brawa dla zbiegów!

  2. He he he. Mieli komórkę, narzędzia, i czas żeby wykopać tunel- w jeden dzień się tego nie zrobi. A wszyscy strażnicy pewnie byli na wszczepianiu kolejnej dawki soli fizjologicznej.

  3. Podobaja mi sie wszystkie metody walki narodowo-wyzwolenczej tych ludzi, ktorym w barbarzynski sposob odebrano godnosc i samostanowienie. Pewnie teraz skompromitowani wezma odwet i zrzuca kilka bombek fosforowych na niewinne kobiety i dzieci. To ich sposob na przetrwanie. Pytanie tylko, do kiedy ci gangsterzy beda chcieli powiekszac swoje granice, skoro ich „najserdeczniejszy przyjaciel” okazal sie smierdzacym tchorzem?

  4. W Polsce za niemieckiej i potem za radzieckiej komuny też ginęli ci, co chcieli wolności. Po II wśw. niedobitki akowców i żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych były mordowane przez Moreli, Baumanów, Brystigerowe i inne swołocze. Nie skończyło to się nawet po tzw. Obaleniu świętowanym hucznie w III RP 4 czerwca. Zbrodniarze nie ponieśli kary bo wymiar sprawiedliwości stracił węch, słuch, wzrok i nadal niedomaga. To samo jest z międzynarodowymi hipokrytami. A historia kołem się toczy.

Comments are closed.