Lepiej późno niż wcale. Portugalia znosi obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Maseczka ochronna.
Maseczka w teorii ochronna. (Fot. Claudio Schwarz/Unsplash)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Służby medyczne Portugalii ogłosiły we wtorek zniesienie obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu, również w miejscach użyteczności publicznej.

Według wchodzącej w skład struktur ministerstwa zdrowia Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) przepisy o zniesieniu nakazu korzystania z masek na świeżym powietrzu wejdą w życie od niedzieli.

We wtorkowych deklaracjach dwie największe partie portugalskiego parlamentu – socjaliści (PS) i socjaldemokraci (PSD) – także zapowiedzieli, że opowiadają się za zniesieniem nakazu noszenia masek ochronnych poza pomieszczeniami zamkniętymi i środkami transportu publicznego.

Tymczasem negatywną opinię w sprawie decyzji służb medycznych Portugalii wydało Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (ANMSP). Władze organizacji medycznej wskazały, że wciąż jest za wcześnie, aby znieść nakaz noszenia masek ochronnych.

W ocenie kierownictwa ANMSP decyzja władz sanitarnych Portugalii szkodzi “kontrolowaniu pandemii” w kraju. “Sugerujemy, aby w okresie jesienno-zimowym maska była używanym przez wszystkich lub prawie wszystkich rekwizytem, aby chronić nie tylko przed Covid-19, ale również przed grypą” – ogłosiło kierownictwo ANMSP.

Przypomnijmy, że wcześniej portugalski rząd ogłosił, że odstępuje od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Powodem decyzji jest cofanie się pandemii w tym kraju, a także brak „podstaw naukowych” takiego rozwiązania.

Portugalia rezygnuje z trzeciej dawki szczepionki. „Brak podstaw naukowych”

7 KOMENTARZE

 1. Portugalia z 76,3% w pełni wyszczepionych, o wiele więcej niż w Izraelu, może sobie pozwolić na zmniejszanie restrykcji, gdy dzięki szczepieniom liczba zgonów na Covid-19 spadła tam 30 razy.

   • Nie musisz udowadniać antyszczepski wuju, że jesteś nie tylko chamem, ale też durakiem.
    Jedna kropeczka ukrywała jedną literę, konkretnie „w”. Gdyby chodziło o wulgarne określenie prącia, to by były dwie kropeczki…
    Ch, nie h, duraczku prostaczku.
    Ale skoro sobie życzysz, zmienię… 😋

 2. Wczoraj w Polsce liczba zgonów na Covid-19 wyniosła 0. Jak spadnie 30 razy to ile to będzie?

 3. To niebieskie „coś” na zdjęciu to maska chirurgiczna. Służy do tego, by operujący lekarz/e i asystujące im osoby na sali operacyjnej nie napluły, nie nasmarkały pacjentom do otwartej rany czy na narzędzia chirurgiczne. I tam jest jej miejsce, a nie np. w urzędzie miejskim w Wadowicach czy w kościele PW NMP w Jaworznie.

Comments are closed.