Białoruskie KGB w „polskim Davos”. Dworczyk i Spychalski komentują

Alaksandr Łukaszenka, Michał Dworczyk, Błażej Spychalski Źródło: PAP, collage
Alaksandr Łukaszenka, Michał Dworczyk, Błażej Spychalski Źródło: PAP, collage

Media podają, że jednym z gości XXX Forum Ekonomicznego był reprezentant Mińska Jurij Woskriesienskij, który ma być pracownikiem KGB. W obecnej sytuacji dyplomatycznej Polski i Białorusi – jest to niemały skandal. Ministrowie Michał Dworczyk i Błażej Spychalski zabrali głos w sprawie.

Szef KPRM Michał Dworczyk był pytany w Radiu ZET, czy polskie służby wiedziały o tym, że agent KGB przyjechał na Forum w Karpaczu.

– Dowiedziałem się o tym z mediów społecznościowych we wtorek wieczorem. Myślę, że ta sprawa jest do wyjaśnienia, ale dla organizatorów Forum. To nie jest rządowe przedsięwzięcie czy projekt. To pytanie do organizatorów Forum, kto i dlaczego został tam zaproszony – podkreślił szef KPRM.

– Znając organizatorów Forum, na pewno rzetelnie sprawdzą te informacje. Jestem przekonany, że nikt świadomie nie zaprosiłby pracownika KGB do Karpacza – dodał Dworczyk.

Minister dodał, że „jeżeli to jest prawdziwa informacja, (…) ta sytuacja powinna być zweryfikowana przez organizatorów”.

– Na pewno zostaną z tego wyciągnięte wnioski – zapowiedział Dworczyk.

W podobnym toni wypowiedział się minister z Kancelarii Prezydenta, Błażej Spychalski, w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w programie „Sedno Sprawy” Radia Plus.

– Przypominam, że organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu jest prywatny podmiot, jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i to ta fundacja organizuje Forum i to ta fundacja zaprasza uczestników na to Forum – mówił polityk.

– Natomiast ta sprawa oczywiście musi być wyjaśniona przez służby, myślę, że wszyscy tego oczekujemy, żeby zostało wyjaśnione, że ta osoba, ten pan [agent białoruskiego KGB] jest w Karpaczu, ale przypominam jeszcze raz, że to jest wydarzenie, które jest organizowane przez prywatny podmiot, to nie jest wydarzenie, które jest organizowane przez państwo polskie czy przez instytucje państwa polskiego – powiedział.

Źródło: Radio ZET, Radio Plus

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawe że jak prywatny podmiot se zorganizował urodziny hitlera w jakimś lesie to się wszyscy nie posiadali z oburzenia.

  2. Ale, co tam wyciągać wnioski? Przecież wcześniejszy minister mówił, że Państwo jest tylko teoretyczne. Służby nie działają…, to znaczy działają wobec obywateli bezmaseczkowych. Ale, gdy ludzie mówią, jakie wnioski ma wyciągać rząd, to Dworczyk nie słucha. Zdaje się, że przed i po szkodzie…

  3. To jest kolejny element dywersji prowadzonej przez agenturę Sorosa w tym ucznia Sorosa Morawieckiego. Kolejne podważanie powagi państwa. Gdzie osłona służb specjalnych??

Comments are closed.