Oto nowy rząd Afganistanu. Talibowie nie chcą żadnych relacji z Izraelem

Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
Prenumerata NCZ! z prezentem

Rzecznik talibów poinformował we wtorek, że Afganistan będzie chciał utrzymywać relacje ze wszystkim państwami poza jednym – Izraelem.

O deklaracji talibów pisze izraelska prasa, m.in. „Times of Israel”. Talibowie są gotowi nawet na współpracę z Stanami Zjednoczonymi. Jedynie do Izraela się nie przemogą.

– Jeśli USA chcą utrzymywać z nami relację, będzie to w interesie obu państw i obu narodów, jeśli chcą uczestniczyć w odbudowie Afganistanu, są mile widziani – stwierdził rzecznik talibów – Suhail Shaheen – po tym jak ogłoszony został skład nowego rządu Afganistanu.

– Oczywiście nie będziemy utrzymywać żadnych stosunków z Izraelem. Chcemy utrzymywać stosunki z innymi państwami. Izraela nie ma na tej liście – podkreślił.

Mimo to w ubiegłym miesiącu rzecznik talibów udzielił wywiadu izraelskiej telewizji Kan. Później stwierdził, że nie wiedział z kim rozmawia.

Kontrolujący od połowy sierpnia Afganistan talibowie ogłosili we wtorek powstanie rządu tymczasowego. Premierem zostanie mułła Mohammad Hasan Achund, wicepremierem mułła Abdul Ghani Baradar, ważne ministerstwa obejmą mułła Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani. Wszyscy to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu.

„Islamski Emirat zdecydował się powołać tymczasowy gabinet, który ma zajmować się bieżącymi sprawami, i ogłosił jego skład” – powiedział na konferencji prasowej w Kabulu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Talibowie za swoich pierwszych rządów w Afganistanie w latach 1996-2001 nazywali państwo właśnie „Islamskim Emiratem Afganistanu”.

Mudżahid ogłosił nazwiska 33 członków nowego rządu zaznaczając, że wszystkie nominacje mają charakter tymczasowy, a gabinet nie jest jeszcze kompletny.

Achund, który ma zostać tymczasowym premierem to doświadczony lider Talibanu; przez około 20 lat kierował radą talibskich przywódców – informuje CNN. Przyszły premier to również bliski współpracownik najwyższego przywódcy talibów (emira), mułły Hajbatullaha Ahundzadeha, który od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez ruch nie pokazywał się i nie przemawiał publicznie – pisze agencja Reutera.

Na stanowisko wicepremiera wyznaczono mułłę Abdula Ghani Baradara, przywódcę politycznego skrzydła talibów i jednego ze współzałożycieli ruchu talibów. Ministerstwem obrony pokieruje mułła Mohammed Jagub, syn założyciela i pierwszego przywódcy talibów mułły Omara.

Obowiązki ministra spraw wewnętrznych będzie pełnił Siradżuddin Hakkani, który kieruje siatką klanu Hakkanich, sprzymierzoną z talibami grupą bojowników odpowiedzialną za jedne z najkrwawszych ataków i zamachów w Afganistanie w ostatnich 20 latach – pisze BBC. Organizacja Hakkanich została uznana przez USA za grupę terrorystyczną, FBI za pomoc w schwytaniu Siradżuddina Hakkaniego oferuje 5 mln dolarów.

Większość z członków nowego rządu to Pasztunowie – zauważa Al-Dżazira.

„Nasz rząd nie będzie opierał się na jednej grupie etnicznej” – zapewniał jednak Mudżahid dodając, że gabinet będzie uzupełniany o reprezentantów z innych regionów Afganistanu i innych grup narodowościowych. Talibowie wielokrotnie zapewniali, że nowo powołany rząd będzie zbierać przedstawicieli wszystkich grup etnicznych i plemiennych Afganistanu.

W składzie nowego gabinetu nie znalazła się żadna kobieta. Rzecznik talibów przekazał, że kwestia udziału kobiet w rządzie jest nadal rozważana przez najwyższych przywódców talibów. Wcześniej pojawiały się deklaracje o możliwym udziale Afganek w rządzie.

Ten gabinet to „hołd dla starej gwardii talibów” – komentuje agencja Associated Press. CNN pisze o „rządzie twardogłowych”.

Mudżahid zapewnił również podczas konferencji prasowej, że talibowie nie otrzymują pomocy z Pakistanu. Wcześniej we wtorek w Kabulu przed ambasadą Pakistanu odbył się protest przeciwko ingerowaniu tego kraju w sprawy Afganistanu, który został rozpędzony przez strzelających w powietrze talibów.

W mediach pojawiały się również doniesienia o pakistańskiej pomocy militarnej dla talibów walczących w Dolinie Pandższiru ze sprzeciwiającymi się im bojownikami z Narodowego Frontu Obrony. „Przez 20 lat walczyliśmy przeciwko okupacji ze strony supermocarstwa, żadna interwencja nie jest akceptowalna” – podkreślił Mudżahid dementując doniesienia o pakistańskiej pomocy.

Z Doliny Pandższiru dochodzą sprzeczne informacje. W poniedziałek Taliban ogłosił, że obszar ten znajduje się pod jego całkowitą kontrolą, a niedługo później rzecznik Narodowego Frontu Obrony zdementował te informacje, twierdząc, że walki trwają.

Źródło: Times of Israel / PAP

24 KOMENTARZE

 1. z wiki: Dziesięć Zaginionych Plemion Izraela:
  Pasztuni – etniczni Afgańczycy, kultywujący preislamski religijny kodeks honorowy Pasztunwali. Tradycja pasztuńska odwołuje się do Zaginionych Plemion, a spora część Pasztunów nazywa siebie Yousafzai (Jusafzai), co oznacza „Synowie Józefa”.

 2. Ciekawe ile takich terrorystów sprowadzili pisowcy w tych dwóch tysiącach talibów jednocześnie robiąc cyrki z drucianą spiralką na granicy z Białorusią.

 3. Cala ta szajka z 33-czlonkami, ma nie wiecej jak IQ 120 rozpoczeli nowy XVII wiek.
  Czas by Kaczynski zalozyl tez swoj turban.

   • Ty czytasz fake news, USA planowali opuscic Afghanitan, nikt ich nie
    pogonil. Specjalnie z tym uzbrojeniem za $ 750 miljardow, trzeba myslec
    troche z logika.

    • Na lotnisku w Kabulu było ostatnio widać zaawansowane amerykańskie zdolności logistyczne.
     Ambasada amerykańska w Kabulu była powtórką z Sajgonu (ewakuacja w popłochu z użyciem helikopterów).
     No ale jak się ma prezydenta z IQ niższym niż ma mój pies to tak musi być.
     Uzbrojenie prawie w całości natomiast przejął Taliban.

    • Dodam – po utracie paru bilionów USD w Afganistanie o Iraku US-mani są na wyczerpaniu.
     Dochodzi przegrana wojna handlowa z Chinami i inne takie.
     No i USA jest wydmuszką rozkradzioną przez miejscowe plutokracje.
     Przykryją się tęczową flagą i obrócą w nicość.
     Kolejnym hegemonem będą Chiny.

     • Na wyczerpaniu???
      Ty poczytaj o aktywnosci przemyslu w USA, tak jak finanse
      i skarb panstwa, pomimo strat. Ktory rzad w Polsce
      wyplacil jedorazowo wszyskim dodatek $ 20 000-
      Szkoda ze nie masz dostepu do prwdziwych dziennikow,
      poza tania prpaganda.
      Ostatnia ewakuacja z Afghanistanu to byli miejcowi
      co pracowali dla amerykanow.

     • Nie ma sensu porównywać Polski do USA.
      Mogą rozdawać i po 100 000 USD na łeb jak sobie wydrukują ale to pusty pieniądz.
      De-dolaryzacja w skali globalnej nabiera tempa a wyścig technologiczny z Chińczykami i Ruskami zaczynają przegrywać.
      Co do siły przemysłu – nie widzę amerykańskich produktów AGD i innych technologicznych ichniejszych produktów na naszym rynku.
      Natomiast niecałe 2 kilometry od siedzib Google czy Amazona są koczowiska bezdomnych i narkomanów „na wylocie”.

  • Kaczyński, Pis, Po / Ko i inni to agentura USraela, UE, Watykanu. USrael upada, bankrutuje, zadłuża się wystarczy popatrzeć na miasta typu Detroit, Gary, Camden, Baltimore, LA … nie dali rady obalić rządów w Syrii, Białorusi, Iranie, Rosji wycofali się z Afganistanu nie pomógł handel narkotykami, dodruk pieniędzy, kolejne filmy propagandowe które ośmieszyły zachód USA typu T: Dark Fate, C. Marvel, Birds of Prey, The S. Squad, Black Widow, nawet jeśli zarobiły 300 milionów

 4. Kolejny wróg Izraela. To państwo ma samych wrogów, ci którzy Żydom sprzyjają, robią to ze strachu, wyrachowania, lub obu rzeczy naraz, ale tak naprawdę gardzą nimi.

  • Amerykanie są tu wyjątkiem.
   Popierają Żydów z miłości i chrześcijańskiej wiary.
   Uważają, że należy im służyć bo to naród wybrany a kto sprzeciwia się Żydowi ten sprzeciwia się również Bogu.

 5. Ja też nie chcę żadnych relacji z Izraelem. Za PRL-u Polska nie miała żadnych relacji z Izraelem — i jakoś nikomu tego nie brakowało.

 6. Naród wybrany ma talibów w nosie.Gorzej,że tyyyyyle szmalu przejdzie im przed nosem.I to na wiele lat.Całkiem nie dawno Chińczycy ostrzegli Amis & Co,że pod pozorem pandemii zamkną na 1/2 roku 2 fabryki śrubek.To dopiero byłby ból.

 7. Izrael ma wsparcie w USA i to im wystarczy, zydzi opieraja sie o wiedzy nie na plotkach.
  Ten co zyje z plotek zyje w nendzy, to Izraelowi nie grozi.

  Tragiczne ze prawie nikt w Polsce nie ma wiadomosci o innych narodach, pisza jak pijane
  zwierzaki, tylko idiotyczne przypuszczenia, banalne ploty.

  • Mylisz sie. Izrael ma finansowe wsparcie USA tylko w jednym celu, ktorym jest potrzeba kontroli w tym obszarze. Propaganda „swietnosci” Syjonistow (czytaj: gangsterow) jest mitem, a ich zaborczosc dopelnia reszty.
   ps.
   A wogole, to jakie mozesz miec lepsze wiadomosci od innych?
   Produkujesz sie w przekonaniu ze wiesz „lepiej”, a w rezultacie osmieszasz sie tylko swoimi glupawymi wpisami.

   • Akurat to ty się mylisz.
    Amerykańscy biali protestanci są w większości autentycznymi miłośnikami Żydów, uważają ich za naród zesłany od Boga, który trzeba wspierać gdzie tylko się da aby wyrobić sobie względy boże i preferencyjne traktowanie.
    Żydzi natomiast widzą ich jako głupich goji, których trzeba jakoś zagospodarować jak już są.

  • W polskim slownictwie nie ma okreslenia „nendza”, a jesli chcesz podkreslic ubostwo, to przetlumacz ze swojego „yidish” wlasciwe slowo o poprawnym znaczeniu. Inaczej wzbudzasz tylko politowanie.

   • Czytalas kiedys wpisy w zachodniej prasie, nikt nie zwraca uwagi kto co pisze, kazdy zostawia swoj text.
    Nigdy nikt nie czepia sie innych, tylko kalekie osoby to robia.
    Ucz sie poslugiwac internet, tu nie ma miejsca na oblakane zebractwo.

    ZAPAMIETAJ NIKT TEGO NIE ROBI: Not your business!

    • To jest forum internetowe a nie „wpisy w prasie”.
     Forum polega na tym, że uczestnicy dyskutują.
     Na „zachodnich” a nawet na chińskich forach internetowych jest identycznie.

     • Forum jest dla tych co maja wiedze, tu wiekszosci
      nie wie o co chodzi, typowe hybris osoby.

      Nikt w DM albo The Gurardian wsadza nosa, Chiny to
      nie Europa, moze dla ciebie. Jeszcze jeden z kosmosu!

 8. To psedo forum nczasu jest już całe opanowane przez żołnierzy hasbary. Przy błogosławieństwie redakcyji sami ze sobą się za łby biorą by był pozorny ruch w interesie.

Comments are closed.