Talibowie ogłosili skład rządu tymczasowego

Talibowie przejmują kontrolę nad Afganistanem. Zdjęcie: EPA/JALIL REZAYEE Dostawca: PAP/EPA.
Talibowie przejmują kontrolę nad Afganistanem. Zdjęcie: EPA/JALIL REZAYEE Dostawca: PAP/EPA.
Prenumerata NCZ! z prezentem
Talibowie ogłosili 7 września powstanie rządu tymczasowego. Premierem zostanie mułła Mohammad Hasan Achund, wicepremierem mułła Abdul Ghani Baradar. Ważne ministerstwa obejmą mułła Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani. Wszyscy to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu, „weterani” tego ruchu.

„Islamski Emirat zdecydował się powołać tymczasowy gabinet, który ma zajmować się bieżącymi sprawami, i ogłosił jego skład” – powiedział na konferencji prasowej w Kabulu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Talibowie wrócili do nazwy z okresu swoich pierwszych rządów w Afganistanie w latach 1996-2001. Wtedy także nazywali państwo „Islamskim Emiratem Afganistanu”. Rządy mają się opierać o prawo szariatu.

Mudżahid ogłosił nazwiska 33 członków nowego rządu zaznaczając, że wszystkie nominacje mają charakter tymczasowy, a gabinet nie jest jeszcze kompletny. Achund, który ma zostać tymczasowym premierem, to doświadczony lider Talibanu. Przez około 20 lat kierował radą talibskich przywódców.

Przyszły premier to bliski współpracownik najwyższego przywódcy talibów (emira), mułły Hajbatullaha Ahundzadeha, który od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez ruch nie pokazywał się i nie przemawiał publicznie.

Na stanowisko wicepremiera wyznaczono mułłę Abdula Ghani Baradara, przywódcę politycznego skrzydła talibów i jednego ze współzałożycieli ruchu. Baradar będzie numerem dwa w nowym kierownictwie i ma duży posłuch w różnych frakcjach. Abdul Ghani Baradar przewodził m.in. negocjacjom talibów z Amerykanami w Dausze.

Ministerstwem obrony pokieruje mułła Mohammed Jagub, syn założyciela i pierwszego przywódcy talibów mułły Omara.

Obowiązki ministra spraw wewnętrznych będzie pełnił Siradżuddin Hakkani, który kieruje siatką klanu Hakkanich, sprzymierzoną z talibami grupą bojowników odpowiedzialną za jedne z najkrwawszych ataków i zamachów w Afganistanie w ostatnich 20 latach. Organizacja Hakkanich jest uznawana przez USA za grupę terrorystyczną. FBI wyznaczyło nawet za pomoc w schwytaniu Siradżuddina Hakkaniego nagrodę 5 mln dolarów.

Większość z członków nowego rządu to Pasztunowie. Mudżahid zapewniał, że gabinet będzie uzupełniany o reprezentantów z innych regionów Afganistanu i innych grup narodowościowych.

W mediach pojawiały się tymczasem doniesienia o pakistańskiej pomocy militarnej dla talibów walczących w Dolinie Pandższiru. Ich wojskom udało się opanować dolinę, w której ruch oporu tworzyły siły Narodowego Frontu Obrony.

Źródło: PAP/ AFP

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe jak teraz będzie z uprawą maku i produkcją heroiny? Zapewne dwór brytyjski zabezpieczył swoje interesy. No jak tam będzie tak będzie. Brawo Talibowie! Allahu Akbar!

  2. Coś mi się zdaje że wszystkie te nominacje mają charakter tymczasowy. Właściwa walka o władzę jeszcze się nawet nie zaczęła.

    • w stanie wojennym słyszałem taką piosenkę zomowców – „Frasyniuk tu(w kraju), Frasyniuk tam(w Jerusalem), Frasyniuk … zrobi nam”

Comments are closed.