Zmuszanie pracowników do szczepień przez pracodawcę w Unii Europejskiej i na świecie

Szczepionka, kobieta Źródło: Pexels, collage
Szczepionka, kobieta Źródło: Pexels, collage
W niektórych państwach takich jak USA, Australia, Brazylia czy Zimbabwe – firmy mogą wymagać od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Jednak w Unii Europejskiej nie ma podstaw prawnych, by o tym, czy szczepionka jest obowiązkowa, decydował prywatny pracodawca.

Latem coraz więcej pracodawców w USA zaczęło wymagać szczepień, by zwalczyć wzrost zakażeń spowodowany wariantem Delta karonowirusa.

Prezydent Joe Biden 11 sierpnia wezwał firmy do wymagania szczepień od pracowników i zapewnił, że rząd federalny będzie ich w tym wspierał. Departament Sprawiedliwości również uznał, że obowiązkowe szczepienia są prawnie dopuszczalne.

Ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Littler Mendelson wykazały, że liczba pracodawców, którzy nakazują szczepienie lub planują wprowadzenie jakiejś formy wymagań, wzrosła z mniej niż 10 proc. w styczniu do około 21 proc. w sierpniu.

Po pełnym zatwierdzeniu 23 sierpnia przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) preparatu Pfizer-BioNTech, pracodawcy tym łatwiej mogą uzasadnić wymóg szczepień, istnieją jednak wyjątki związane ze stanem zdrowia, a także przekonaniami religijnymi.

Niektórzy pastorzy ewangelikalni dostarczają dokumenty umożliwiające zwolnienie w związku z przekonaniami religijnymi członkom swoich kościołów, a prawicowe fora dzielą się strategiami obchodzenia wymogów szczepień – informuj portal NBC.

Firmy, które wymagają szczepień [LISTA]

Do firm, które wymagają od pracowników szczepień należą m.in. sieć sklepów Walmart, Bank of America, United Airlines, operator pociągów Amtrak, apteki i drogerie CVS i Walgreens oraz „New York Times”, „Washington Post” i CNN.

Linie lotnicze Delta zapowiedziały, że nie będą wprowadzać takiego wymogu, ale niezaszczepieni pracownicy będą płacić dodatkowo 200 dolarów na swoje ubezpieczenie zdrowotne. Firma uzasadniła, że leczenie choroby w szpitalu kosztuje linię średnio 40 tys. dolarów.

Jedynym stanem, w którym pracodawcy nie mogą wymagać szczepień od pracowników jest rządzona przed Republikanów Montana.

W Australii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych decyzja należy do pracodawców, którzy jednak dużo później i w mniejszej liczbie zaczęli ogłaszać zasady dotyczące szczepień. Do 15 listopada powinni w pełni zaszczepić się m.in. wszyscy pracownicy linii lotniczych Qantas i Virgin oraz największej w kraju firmy telekomunikacyjnej Telstra.

Kongres Związków Zawodowych Zimbabwe (ZCTU), reprezentujący 189 tys. osób, pozwał do sądu rząd i sześć firm za nakazywanie pracownikom przyjęcia szczepionki – informował we wtorek „Guardian”.

Pracodawcy, którzy zakazali pracownikom przychodzenie do pracy, o ile nie zostaną zaszczepieni, to państwowy Krajowy Zarząd Dróg i grupa telekomunikacyjna TelOne, ubezpieczyciel Zimnat, producent nawozów Windmill, grupa rolnicza Seed Co i państwowy Uniwersytet Manicaland.

Przymus szczepień w pracy. Sytuacja w UE

W tym kontekście tylko w kilku państwach UE istnieje podstawa prawna umożliwiająca pracodawcom nakładanie szczepień na swoich pracowników w określonych sektorach.

Na przykład we Francji taka podstawa prawna istnieje przy 11 chorobach (takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub odra) dla pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej lub domach opieki. Oprócz tego od 15 września wejdą w życie sankcje przewidziane dla niezaszczepionych przeciwko Covid-19 pracowników ochrony zdrowia.

W Niemczech pracodawcy nie tylko nie mają prawa wymagać szczepień, ale również pytać o to, czy pracownicy zdecydowali się zaszczepić. Mimo że inne kraje UE nakazują szczepienia w przypadku niektórych grup zawodowych, Niemcy unikają zmuszania kogokolwiek do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

We Włoszech cały personel szkolny musi mieć przepustkę zdrowotną, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku płatnego testu z ostatnich 48 godzin.

Podobnie w Grecji od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo. Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego.

Sytuacja w Izraelu i w Rosji

W Izraelu wszyscy pracownicy miejsc, do których wstępu reguluje system „zielonej przepustki” – na podobnych do włoskich zasadach – również zobowiązani są do jej posiadania. Dotyczy to m.in. zatrudnionych w szkołach, hotelach i restauracjach.

Podobnie w Rosji, gdzie kampania szczepień przebiega wolniej niż w wielu innych krajach, władze wielu regionów wprowadziły obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych, w tym pracowników medycznych, nauczycieli, urzędników, sprzedawców czy kierowców transportu publicznego.

Źródło: PAP

14 KOMENTARZE

 1. Przymuszanie z udziałem pracodawców do szczepień jest pierwszym etapem NWO sprowadzania pracowników do roli bydła roboczego. Pracodawcy też odczują na własnej skórze globalizację, jaką będzie wprowadzał NWO. Pozostaną tylko wielkie konsorcja kontrolowane przez nieliczną grupę posiadaczy świata, na którą będą pracowali.

  • Niestety UE jest lewacka, więc nie potrafi po prawacku zmusić prawnie socjopatów antyszczepów by się zaszczepili. Tak jak zmusiła ustawą z karami więzienia włącznie konserwatywno – liberalna Wielka Brytania w połowie XIX wieku.
   Ale tymczasem, poza zlewaczłą UE… Światowy lider szczepień Singapur notuje kolejny dzień bez ani jednego zgonu z powodu Covid-19. Brawo wyszczepieni, zdyscyplinowani i mądrzy Singapurczycy!

   • A ta ,,konserwatywno – liberalna Wielka Brytania w połowie XIX wieku” to ile procent populacji wyszczepiła? Około dwudziestu i wystarczyło. Weź się wujek doucz.

   • Fan Mikkego :)

    W pierwszy dzień zrzutki na najmniej zaszczepioną klasę szydziłeś, że antyszczepy nie potrafią się zrzucić. Nie rozumiesz, jak działa internet, więc twoje „dane” są nic nie warte.
    A NA ZRZUTCE JUŻ PONAD 12 TYSIĘCY.

    • Pamiętam,wyśmiewał się, że „nie potrafią uzbierać nawet 1000 zl.”!
     Uważam że nikt Onufremu nie płaci za wypisywanie tych bzdur,po prostu jest chory psychicznie.Wielu ludzi nie wytrzymało ciśnienia fejkowej srajdemii.Znam jednego, który twierdzi, że dystans jaki należy zachować to… 8m!

 2. Bzdura. U mnie prezes miejskich wodociągów codziennie szantażuje niezaszczepionych pracowników, już ze strachu 90% się zaszczepiło. Stosuje segregację i system dodatkowcych premii pieniężnych dla szczepionych A niezaszczepieni są codziennie wzywani na dywanik i straszeni.

 3. oto moja odpowiedź antyszczepom,innej nie zrozumieją: beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  • Nareszcie pokazałeś swoje prawdziwe Ja. Teraz już nikt nie ma żadnych wątpliwości z kim ma do czynienia. W zasadzie to ja już wcześniej nie miałem wątpliwości.

 4. FDA zatwierdziła preparat genetyczny firmy „Pf..” nadając mu licencje BLA (nie czekając na raporty z 3-ciej fazy badań – 01/2023) ale dotyczy to tylko nowych fiolek, które wyjdą z fabryki, wszystkie zapasy w lodówkach poupychane na całym świecie mają lic. EUA. Za ewent. skutki uboczne z fiolek z lic. EUA nikt nie odpowiada (eksperyment medyczny w trybie awaryjnym). Zaczyna się „wietrzenie magazynów” ..

 5. Mikke – spojrz na mapki z wyszczepieniami i ilosciami zakazen i zgonów, porownujac je z latem 2020. Miszczowie wyszczepien (UK, Izrael, Malta, Gibraltar, Hiszpania , Portugalia) maja kilka razy wiecej zakazeni i zgonow niz rok temu!! Dzis sa krajami czerwonymi z rekordami zakazen i zgonow.
  Kraje z najmniejsza liczba wyszczepionych (Bulagria, Rumunia, Slowacja, Czechy, Polska, Lotwa) – liczba zakazen i zgonow mniejsza niz rok temu – kraje zielone

Comments are closed.