Jak działają wolne sądy w Polsce. Wraca sprawa „gangu Braciaków”

Siedziba Prokuratury Regionalnej w Białymstoku / Fot. PAP
Zdjęcie ilustracyjne / Siedziba prokuratury / Fot. PAP
REKLAMA

Prokuratura zaskarżyła decyzję gdańskiego sądu o uchyleniu tymczasowego aresztu wobec 7 członków tzw. gangu Braciaków oskarżonych m.in. o zabójstwo – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz.

„Prokuratura Regionalna w Gdańsku nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku o uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec 7 członków tzw. gangu Braciaków oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i zabójstwo w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, za co grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności” – przekazała prok. Muklewicz.

REKLAMA

„W sprawie o zabójstwo sąd uznał, że na obecnym etapie postępowania ujawniono znaczną część dowodów, w tym odebrano wyjaśnienia od oskarżonych przesłuchano świadków i uzyskano opinię biegłego, w związku z czym dalsza izolacja oskarżonych nie jest konieczna i wystarczający jest dozór policji i zakaz opuszczania kraju” – dodała.

10 stycznia 2017 roku w Aalborgu w Danii podpalono budynek, w którym mieściła się agencja towarzyska prowadzona przez polską grupę przestępczą. W pożarze zginęła Polka – Honorata H., a ciężko poparzona została druga z przebywających tam kobiet. Do przestępstwa doszło na tle porachunków pomiędzy gangami zajmującymi się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu.

Śledczy ustalili, że przestępstwa dokonało dziewięciu mężczyzn należących do trójmiejskiego gangu. Jeden z podpalaczy zginał w trakcie podpalania agencji towarzyskiej, a jego kompan uległ poparzeniu. Dwa miesiące później, w wyniku działań podjętych przez polską prokuraturę i CBŚP, zatrzymano sześciu podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania zbrodni zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa. Zostali oni tymczasowo aresztowani.

„W listopadzie 2017 r. zatrzymano i aresztowano kolejnego ze sprawców. Kolejne dwie osoby związane z tym przestępstwem zostały ujęte na terenie Danii i Hiszpanii w wyniku międzynarodowej akcji organów ścigania koordynowanej przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zostali przekazani do Polski. Wszyscy podejrzani przed zatrzymaniem ukrywali się przed organami ścigania” – wyjaśniła Marzena Muklewicz.

Jak dodała, w czerwcu ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia w tej sprawie. Objęto nim 16 osób, którym zarzucono łącznie 41 przestępstw, w tym: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonanie i usiłowanie dokonania zabójstwa, czerpanie korzyści z cudzego nierządu, posiadanie znacznej ilości środków odurzających, wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, a także nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

W innej sprawie dotyczącej członków „gangu Braciaków” postępowanie toczyło się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku i zakończyło się 31 maja 2021 nieprawomocnymi wyrokami. Akt oskarżenia przeciwko 21 osobom oskarżonym m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zmuszanie do nierządu i czerpanie z niego korzyści, a także pranie brudnych pieniędzy skierował w grudniu 2014 r. Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Podczas jednej z rozpraw w 2015 r. sąd podjął decyzję o uchyleniu wobec oskarżonych tymczasowego aresztowania i zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych. Oskarżeni po zwolnieniu z aresztu przenieśli swoją nielegalną działalność do Danii, zaś po zabójstwie kobiety w Aalborg ukryli się w Hiszpanii i tam zajęli się handlem narkotykami, czego wynikiem jest m.in. postępowanie aktualnie prowadzone przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

(PAP)

REKLAMA