Londyn będzie odsyłał łodzie z imigrantami na kanale La Manche do Francji

Kanał La Manche Fot. ilustr. Twitter
Londyn od czasu Brexitu uczynił zaostrzenie kontroli napływu imigrantów politycznym priorytetem. Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zatwierdziła nową strategię odsyłania z powrotem do Francji łodzi migrantów przepływających przez kanał La Manche. Paryż się sprzeciwia.

Lokalne gazety twierdzą, że brytyjskie siły graniczne są szkolone w zakresie nowych metod zawracania łodzi, zanim dotrą na południe Anglii. W ostatnich miesiącach zaobserwowano rekordowe desanty.

„The Times” twierdzi, że minister Patel wezwała nawet do zmiany brytyjskiej interpretacji międzynarodowego prawa morskiego w tym zakresie. Ma tu aprobatę premiera Borisa Johnsona. Nowa taktyka ma być jednak stosowana tylko w „bardzo ograniczonych przypadkach”. Według „Telegraph”, tylko w przypadku większych i bezpiecznych łodzi.

W liście skierowanym do brytyjskiego odpowiednika z 6 września, francuski MSW Darmanin ostrzegł, że uciekanie się do odsyłania łodzi „może mieć negatywny wpływ na naszą współpracę”. „Na morzu ochrona życia ludzkiego ma pierwszeństwo przed kwestiami dotyczącymi narodowości, statusu i polityki migracyjnej” – miał napisać minister. Z tym, że Francja ma dziwnie dziurawe granice i bywa oskarżana o ciche sprzyjanie eksodusu migrantów ze swojego wybrzeża na Wyspy.

Od początku roku naliczono 13 tys. naruszeń morskiej granicy na kanale. Londyn od dawna naciska, aby Francja podjęła działania prewencyjne. W ostatnich dniach dobra pogoda zachęciła do kolejnych prób przepływania kanału La Manche. Tylko 6 września 785 migrantów przybyło do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Blisko dotychczasowego rekordu dziennego – 828 nielegalników.

Co ciekawe, Gérald Darmanin odrzucił brytyjską propozycję stworzenia „wspólnego centrum dowodzenia” dla sił granicznych francuskich i brytyjskich. Paryż uznał to za… sprzeczne z suwerennością Francji.

Źródło: Le Figaro/ AFP

4 KOMENTARZE

  1. ,,są szkolone w zakresie nowych metod zawracania łodzi”- zbędny wydatek takie szkolenie, moim zdaniem stare metody zawracania łodzi w zupełności by wystarczyły.

Comments are closed.