Nowy wirus w Indiach. Śmiertelność: 75 proc.

U zaledwie 5 procent Hiszpanów wykryto przeciwciała pozwalające na walkę z koronawirusem. Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Prenumerata NCZ! z prezentem

W południowym indyjskim stanie Kerala wykryto kilka przypadków wirusa Nipah, co wzbudziło obawy, że nowa epidemia rozciągnie się na cały kraj. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że jest zabójczy nawet w 75 proc. przypadków.

Wirusa wykryto u 12-letniego chłopca, który zmarł w sobotę wkrótce po zakażeniu – przekazał „The Washington Post”.

Następnie dwóch pracowników służby zdrowia otrzymało pozytywne wyniki testów na obecność Nipah. Lokalne władze ustalają, ile jeszcze osób miało kontakt z chłopcem, żeby powstrzymać wybuch nowej epidemii.

Nipah, według WHO, jest znacznie bardziej śmiertelny niż koronawirus. Powoduje zgon u niemal 75 proc. zainfekowanych osób, dla porównania SARS-CoV-2 osiąga poziom 0,1-19 proc. Organizacja wskazała jednak, że Nipah wolniej się rozprzestrzenia niż koronawirus.

Epidemia tego wirusa może być ciosem dla Indii zdziesiątkowanych przez Covid-19 – kraj jest na drugim miejscu jeśli idzie o liczbę wykrytych infekcji koronawirusa. Z powodu choroby przez niego wywoływanej zmarło już ponad 441 tys. osób.

„Na razie nie ma jeszcze powodu do paniki, ale musimy być uważni” – powiedział minister zdrowia Kerali mediom lokalnych. Z kolei minister zdrowia Indii Mansukh Mandaviya oświadczył, że do pomocy lokalnym władzom wysłano zespół z Narodowego Centrum Kontroli Chorób.

Nipah został po raz pierwszy wykryty w Malezji w 1999 r. Uważa się, że zakazili się nim pracownicy fermy świń poprzez kontakt ze zwierzętami i ich odchodami. Zdaniem WHO naturalnym nosicielem wirusa są również nietoperze rudawkowate zwane „latającymi lisami”, które żyją na drzewach niedaleko bazarów i żerują na jedzeniu wystawionym na sprzedaż.

Łagodniejsze objawy zakażenia wirusem to gorączka, bóle głowy, wymioty, ból gardła i mięśni. W ostrzejszych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu i problemów z oddychaniem. Odnotowano też drgawki, które mogą doprowadzić do śpiączki i zmian osobowości. Podobnie jak w przypadku koronawirusa, zdarza się, że osoba zakażona Nipah nie ma żadnych symptomów. (PAP)

29 KOMENTARZE

    • Jak przebywasz z malezyjskimi świniami i zjadasz owoce nadgryzione przez nietoperze z Indochin, to możesz się bać. Zresztą antyszczepy wszystkiego się boją, nawet byle strzykaweczki :-)

  1. Populacja Indii wynosi grubo ponad 1 miliard ludzi. W ciągu dwóch lat na koincydencję zmarło 441 tys. osób. Autor pisze o zdziesiątkowanej populacji tego kraju. Pytanie: co ćpał autor?

  2. Śmiertelność covida mierzona CFR (case fatality rate) wynosi średnio 2%, bez szczepionek. Jednocześnie śmiertelność covida mierzona IFR (infection fatality rate) wynosi 0,2-0,5% – czyli na poziomie zmutowanej świńskiej grypy z 2009. Różnica wynika z tego, że CFR ma w mianowniku potwierdzone przypadki zachorowań, a IFR szacowane przypadki w populacji, czyli uwzględniające osoby z tzw. chorobą bezobjawową lub przypadki lekkie, nietestowane.

  3. W Indiach zmarło 441 tys z 1,5 mld tj. 0,0002 ludności.
    W Polsce zmarło 75tys z 40mln tj. 0,0018 ludności. Procentowo 10 razy więcej w Polsce zmarło niż w Indiach, ale to w Indiach wirus dziesiątkuje :) Czyżbyście dostali dotację na promocję szprycy? :) A tak w ogóle po co publikujecie ewidentne bzdety obliczone na wzbudzanie emocji i to negatywne.

    • Najgorsze jest to, że w światowej populacji wyniki są podobne i na podstawie tak niskiej śmiertelności wywrócono cały świat do góry nogami za przyzwoleniem biernej większości.

Comments are closed.