Oficjalny hołd i pożegnanie Belmondo. Pogrzeb 10 września

Hołd dla Belmondo Fot. screen CNews
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
9 września Francja składa narodowy hołd Jean-Paulowi Belmondo, który zmarł w poniedziałek w Paryżu w wieku 88 lat. Ceremonia ku czci legendy rozpoczęła się o godzinie 16.30 na dziedzińcu Pałacu Inwalidów i trwała godzinę.

Wokół wystawionej trumny, poza rodziną, pojawili się politycy, znajomi ze świata filmu, w tym Jean Dujardin, Alexandre Arcady, Berenice Bejo, Patrick Bruel, Costa Gavras. Na dziedziniec wpuszczono prawie 1000 osób, ale wszyscy musieli wylegitymować się „przepustką zdrowotną”.

Pożegnalne przemówienie wygłosił Victor Belmondo, wnuk Jean-Paula. Później oddał głos prezydentowi republiki Emmanuelowi Macronowi. Ten m.in. powiedział, że „kochamy Belmondo, bo nas wszystkich jednoczył”. Rzeczywiście, w odróżnieniu od wielu celebrytów unikał wypowiadania się na tematy, które nie były jego domeną.

Po „minucie ciszy” w ramach tej świeckiej ceremonii wykonano dwie zwrotki „Marsylianki” w interpretacji orkiestry Gwardii Republikańskiej i chóru armii francuskiej.

Trumna, w której spoczywa „Bébel”, została następnie przetransportowana na ramionach Gwardzistów na zewnątrz dziedzińca Inwalidów, przy dźwiękach „Chi Mai” Ennio Morricone. To utwór, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Zawodowiec”. Wielu Paryżan zebrało się na całym Placu Inwalidów i żegnało aktora oklaskami.

Pogrzeb o charakterze prywatnym odbędzie się 10 września o godzinie 11.00 w kościele Saint-Germain-des-Prés w Paryżu.

5 KOMENTARZE

  1. Siedziałem kiedyś przy Jego stoliku w restauracji Albedo Elvetia w Anconie nad Lago Magiore. Kelner zaznaczył tylko, że jak przyjdzie pan Belmondo to zaproszą mnie do innego stolika. Belmondo to naprawdę był facet z klasą. Nawet stolik dla niego w Szwajcarii trzymali.

  2. Jeden z moich ulubionych aktorów. Jak będziecie w Paryżu to pojedźcie na ulicę Anatola Francea do Levallois-Perret. Ze stacji Concorde to zaledwie kilka przystanków.

Comments are closed.