Szokujące wyniki wyborów. Umiarkowani islamiści tracą władzę w Maroku

Król Maroka Mohammed VI Fot. Twitter Imazighen
W wyborach parlamentarnych w Maroku zwyciężyła uznawana za liberalną partia Narodowe Zgromadzenie Niezależnych (RNI). Drugie miejsce w wyborach do parlamentu zdobyła inna partia liberalna, Autentyczność i Nowoczesność (PAM). Rządząca od 10 lat umiarkowana islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD) poniosła „miażdżącą” klęskę.

Marokański minister spraw wewnętrznych Abd el-Wafi Laftit przekazał w czwartek 9 września, że rządząca dotąd PJD, która miała 125 miejsc w 395-osobowym parlamencie, teraz będzie miała ich zaledwie 12.

RNI otrzyma 97 mandatów, a PAM 82. Trzecią siłą w parlamencie zostanie centro-prawicowa Partia Niepodległości (Istiqlal) – 78 mandatów.

Szef zwycięskiej partii RNI to biznesmen Aziz Achannusz, określany jako bliski otoczenia pałacu królewskiego króla Mohammeda VI. Achannusz od 2007 roku był ministrem rolnictwa.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych frekwencja wyborcza w środowych wyborach wyniosła 50,35 proc. Była wyższa niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2016 r., kiedy to zagłosowało 43 proc. uprawnionych do głosowania.(PAP)

Media piszą, że to „prawdziwy punkt zwrotny dla Maroka”. Stojąca na czele kraju od ponad dziesięciu lat Partia Sprawiedliwości i Rozwoju odchodzi od władzy i kraj czekają zmiany.

Król Mohammed VI musi teraz mianować szefa rządu z partii, która wygrała wybory parlamentarne. Będzie on odpowiedzialny za utworzenie koalicji, która ma rządzić przez kolejnych 5 lat.

Źródło: AFP/ PAP

1 KOMENTARZ

Comments are closed.