W oparach postępu. W Kanadzie spalili książki, bo miały obrażać rdzennych mieszkańców [FOTO]

Pożary kościołów w Kanadzie.
Pożary kościołów w Kanadzie. (Fot. Twitter/OPP_WR)
Prenumerata NCZ! z prezentem
Kanada już nie pachnie żywicą, ale smrodem palonych książek, chociaż wcześniej palono tam już i kościoły. W sumie 5000 książek i komiksów wyrzucono z bibliotek, a niektóre spalone i przerobione na nawóz. Rzecz wydarzyła się w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spalone książki miały „propagować negatywne stereotypy ludności rdzennej”.

„Wielkie Oczyszczanie Literatury” dotyczyło bibliotek 30 szkół średnich i podstawowych zarządzanych pod zarządem Katolickiej Rady Szkolnej Providence. Uczęszcza do nich 10 000 uczniów.

Celem spektaklu palenia książek było „pojednanie z pierwotnymi narodami”. Wszystko zaczęło się w roku 2019. Podczas ceremonii „oczyszczenia płomieniem” spalono około 30 tytułów, a ich popiół posłużył jako nawóz do zasadzonego drzewa. Tłumaczono –  „zakopujemy prochy rasizmu, dyskryminacji i stereotypów”.

Na tym nawozie ma wyrosnąć symbolicznie rzeczywistość kraju „integrującego, w którym wszyscy będą mogli żyć w dobrobycie i bezpieczeństwie”. Podobne ceremonie miały odbyć się w każdej ze szkół, ale pandemia przełożyła je na później. Kolejne książki zapłonęły więc dopiero teraz.

Radio Canada dotarło do 165-stronicowego dokumentu, w którym wyszczególniono wszystkie usunięte tytuły. Książki oceniała komisja złożona z członków rady szkolnej i „przewodników” indiańskich, przy współpracy Ministerstwa Edukacji prowincji Ontario. W sumie z bibliotek wycofano 155 różnych tytułów, 152 pozycje zweryfikowano pozytywnie, a 193 jest jeszcze w trakcie oceny.

Za tymi „ceremoniami” powiązanymi z ideami ruchu Black Lives Matter, stoi niejaka Suzy Kies, doradczyni „tubylcza” w Partii Liberalnej samego premiera Trudeau. Jest przedstawiona jako „rdzenna opiekunka wiedzy”, czyli „ustnych tradycji” Indian. Wyjaśniała, że „ludzie panikują przed paleniem książek, ale mówimy o milionach książek, które wprowadzają negatywny wizerunek rdzennych mieszkańców, utrwalają stereotypy, które są szkodliwe i niebezpieczne”.

Kies prowadzi szkolenia dla szkół w całym Ontario. Od 2016 roku jest również współprzewodniczącą Komisji Ludów Rdzennych w Partii Liberalnej. Uważa, że książek o „rdzennych mieszkańcach” nie może pisać nie-rdzenna osoba, chyba, że takowy tubylec by ją redagował lub współtworzył.

Ofiarą ognia padły m.in. komiksy o przygodach Tintina, Asterixa, Lucky Lucka, czy Pocahontas (seksistowskie przedstawienie kobiety sugerujące, że Indianki są „łatwe”). Palono jednak także encyklopedie, a nawet współczesne książki dla młodzieży. Wystarczyło, że w tytule użyto słowa „Indianin” lub „Eskimos”, które są dziś zakazane i zastępowane terminem „rdzenna ludność”. Dyskwalifikujące były także np. „stereotypowe ilustracje”.

Palenie książek wywołało duże echa na całym świecie. Skutkiem krytyki jest to, że „Strażniczka Wiedzy Rdzennej” Suzy Kies ustępuje ze stanowiska współprzewodniczącej Komisji Ludności Rdzennej Partii Liberalnej Kanady. Może 20 września (wybory) odejdzie też jej promotor Justin Trudeau?

Źródło: Valeurs/ Radio Canada

17 KOMENTARZE

 1. Degeneracja ducha i umysłu ewidentnie odbija się na facjatach lewakow i lewaczek.Dlatego pewnie są aż tak nieestetyczni [ne].

 2. A potem będą dla osób 50+ obozy, których bramy wejściowe będą upiększone napisem „Arbeit…” .

 3. Za taki „stereotyp Indianki” jak na załączonym obrazku palili m.in. „Asterixa”? Raczej powinni się cieszyć z takich „stereotypów” — bo tak naprawdę mało która Indianka będzie naprawdę atrakcyjna dla Europejczyka. Najprędzej Metyska (półkrwi Indianka).

 4. A co jeśli autor z „nacji najważniejszej”? Też na stos, czy „dziedzictwo ludzkości”?
  Np. tzw. Tuwim, jak pisał o osobniku melanino-normalnym Bambo (w odróżnieniu od melanino-zubożonych Europejczyków), który pomimo pewnych cech sympatycznych, sprawiał wrażenie mniej rozgarniętego.
  Przede wszystkim jednak: w wierszu wytknięto mu, że ma … czarną skórę….

 5. A szanty? Wprawdzie Shenandoah pada jakby ofiarą białego, ale wychodzi, że jej ojciec to nieodpowiedzialny pijak….
  „….O Shenandoah, jej imię było,
  I nie wiedziała, co to miłość.

  Aż przybył kupiec i w rozterce
  Jej własne ofiarował serce.

  A stary wódz rzekł, że nie może
  Białemu córka wodza ścielić łoże.

  Lecz wódka białych wzrok mu mami;
  Już wojownicy śpią z duchami.

  Wziął czółno swe i z biegiem rzeki
  Dziewczynę uwiózł w kraj daleki….”

Comments are closed.