Węgry nauczą nas stawiać porządne płoty na granicy

Budapeszt Fot. ilustr. Wikipedia
Budapeszt Fot. ilustr. Wikipedia
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W Budapeszcie trwa oficjalna wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką. Na spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem padły ważne deklaracje. Ochrona granice UE „łączy obydwa kraj” – mówił polski prezydent. Zapowiedziano w tym temacie współpracę obydwu państw.

„Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie; strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne” – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Prezydent Ader zadeklarował, że jego kraj chętnie przekaże Polsce swoje doświadczenia, które nabył podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Andrzej Duda podziękował Aderowi za „deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat”. „Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską” – dodał.

Prezydent RP powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. „Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne” – zaznaczył Duda.

Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko.

W czasie wizyty rozmawiano o współpracy gospodarczej, czy budowie Via Carpatia, od Bałtyku do Grecji o długości 3300 kilometrów. Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym Węgier, a wartość obrotu towarów to 10 mld euro. Na Węgrzech działa 100 polskich firm zatrudniających 13 tys. pracowników.

Źródło: PAP

8 KOMENTARZE

  1. Niewiarygodne jak bez żadnej pomocy II RP była w stanie bronić granic o kilka tysięcy kilometrów dłuższych.

    No ba, to pewnie byli nożyści!

Comments are closed.