Z Czechami mamy spór już nie tylko o kopalnię w Turowie, ale nawet o… wieżę widokową na Śnieżniku. Znowu donieśli na nas do KE

Ruiny wieży widokowej na Śnieżniku Fot. Wikipedia Jacek Halicki CC 4;0
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
W Ołomuńcu odbyło się pierwsze spotkanie czesko-polskiej komisji poświęconej budowie wieży widokowej na granicznym szczycie Śnieżnika w Sudetach. Posiedzenie miało charakter niejawny, a wstrzymania inwestycji domagają się czescy ekolodzy.

W rozmowach uczestniczą przedstawiciele resortów zajmujących się współpracą transgraniczną Polski z Czechami oraz samorządowcy z obu stron. Komisja powstała w wyniku skarg strony czeskiej do Komisji Europejskiej.

W skardze podniesiono rzekome naruszanie przez Polaków warunków realizacji budowy. Kilka organizacji ekologicznych wskazywało m.in. na używanie ciężkiego sprzętu transportowego na prowizorycznej drodze prowadzącej na szczyt góry.

Polsko-czeski projekt powstaje w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG VA i częściowo jest finansowany ze środków unijnych. Przed siedzibą Centrum Rozwoju Regionalnego w Ołomuńcu przedstawiciele kilku organizacji ekologicznych oprotestowali ten fakt.

Projekt „Ziemia kłodzka – ziemia orlicka – Śnieżnik” przewiduje budowę wieży, ośrodki informacji turystycznej, trasy rowerowe, parkingi i schronisko. Budowany obecnie obiekt powstaje w miejscu, w którym pod koniec XIX w. zbudowano kamienną wieżę imienia cesarza Wilhelma I. Została wysadzona w powietrze przez polskie władze w 1973 r.

Źródło: PAP

21 KOMENTARZE

 1. Jebańce nas po prostu nie lubią. Kamili z bolszewikami. Chcieli obalenia panstwa polskiego W 1920 roku. Nie przepuscili transportu z amunicją z Węgier dla Warszawy. Wredny mały naród. Prezydent Benesz tó kapuś bolszewicki
  Zawsze qrwa coś. I jeszcze pretensje za 68.
  Dzisiaj próbują nas dymać z Niemcami.

 2. Proste ogłosić na wjeździe do Polski że wszystkie pepiki bezwzględnie, muszą płacić myto za wjazd do naszego kraju 30000 euro za każdy dzień pobytu, oczywiście pracownicy dyplomatyczni również. Sprzedaż niemieckiej skody spadnie im na łeb to się zreflektują.
  Można dla wyrównania rachunków cofnąć pepikom wszelkie homologacje i zezwolenia na sprzedaż wyrobów przemysłowych.

 3. Pisałem już – wystarczy ustawić dwa znaki drogowe zakazujące ruchu pojazdów powyżej 3.5 tony – po obu stronach drogi 332 (Sieniawka i Kopaczów) i po kłopocie…
  Tylko że to trzeba mieć jaja a nie mateuszki…

 4. Czesi mają zapalenie skarpetek. Chcą drogą negocjacji wokół rzekomego problemu wydębić od Polski transport i utylizację u nas związków cyjankalji, które nieuchronnie muszą powstać przy wydobyciu rud złota, które są w pobliżu pewnego ich miasta. Mieszkańcy warunkowo na to się godzą, jeżeli wspomniane trujące składniki rud zostaną wywiezione z Czech. Nadto, potężne ilości wody potrzebują przy granicy z RFN, gdy zaczną wydobywać rudy tantalu/litu.

 5. Czy już nikt nie pamięta,że za tuskopodobnych chcieliśmy ich wytruć solą drogową i do dzisiaj nawet nie przeprosiliśmy.Następnym oskarżeniem będzie elektrownia atomowa Solorza.

 6. na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą. PIS jest tak beznadziejny, że wszyscy to widzą i wykorzystują, biją jak w bęben. Od wewnętrznych dywersantów do zagranicznych sabotażystów.

 7. Trzeba im przypomnieć, iż za komuny cały swój szkodliwy dla środowiska przemysł lokowali wzdłuż naszej granicy.Zaś wiatry szczególnie wieją z południowo – zachodniego kierunku i ten cały czeski smród do Polski wdmuchują.DO TSUE Z NIMI

Comments are closed.