Ford
Ford Figo Aspire z Indii Fot. Wikipedia Bitswanup Ganguly CC bt 3.0
Amerykański producent samochodów Ford przestanie produkować samochody w Indiach. Kierownictwo firmy podało 9 września, że nie byli w stanie „znaleźć zrównoważonej ścieżki”. Straty wynoszą dwa miliardy dolarów.

Taka decyzja jest kolejnym ciosem dla premiera Indii Narendry Modiego, który chce zachęcać zagranicznych producentów do inwestowania. Tymczasem General Motors opuścił jego kraj w 2017 roku. W roku ubiegłym wyniósł się Harley-Davidson.

Ford podaje, że jego działalność w Indiach przyniosła straty w wysokości ponad dwóch miliardów dolarów w ciągu 10 lat. Inwestycja okazała się nie rentowna – napisał w oświadczeniu dyrektor generalny Ford India, Anurag Mehrotra.

Na plan wycofania się przeznaczono kolejne 2 miliardy. Produkcja pojazdów na rynek lokalny zostaje wstrzymana natychmiast. Zakłady w Sanand (zachód) będą kontynuowały produkcję na eksport do końca przyszłego roku.

Michalkiewicz. The Movie

Zakłady montażu i produkcji silników w Chennai (południowy wschód) zamkną swoje podwoje w drugim kwartale 2022 roku. Zwolnienia dotkną prawie 4000 pracowników.

Źródło: AFP