Katalonia luzuje restrykcje. Świątynie dostępne bez ograniczeń, wolno dowolnie manifestować

Manifestacja w Barcelonie. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Manifestacja w Barcelonie. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

W piątek rano na terenie całej Katalonii przestały obowiązywać limity dotyczące liczby osób uczestniczących w spotkaniach oraz ograniczenia dotyczące frekwencji w nabożeństwach organizowanych wewnątrz świątyń. Zezwolono też na udział większej liczby widzów w imprezach sportowych.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi w związku ze „słabnięciem pandemii” w tym jednym z najbardziej dotkniętych przez Covid-19 regionów Hiszpanii zniesiony został limit uczestnictwa w spotkaniach. Dotychczas nie mogło gromadzić się na nich więcej niż 10 osób.

Od piątku nie obowiązują też żadne limity dotyczące liczby uczestników nabożeństw w świątyniach, w których wcześniej mogło być zajęte nie więcej niż 70 proc. miejsc siedzących. Do 4 czerwca regionalne służby medyczne zezwalały jedynie na zajęcie 50 proc. miejsc.

Nowe katalońskie normy sanitarne dopuszczają też obecność w obiektach sportowych do 40 proc. widzów. Pozwalają też na organizowanie manifestacji poza ściśle wyznaczonymi do tego miejscami.

Rzecznik prasowa katalońskiego rządu Patricia Plaja wyjaśniła, że luzowanie restrykcji w obszarze praw podstawowych obywateli ma związek ze słabnięciem pandemii w całym regionie.

Sprecyzowała, że podczas ostatniej doby wskutek Covid-19 zmarło na terenie Katalonii 18 osób; potwierdzono 1317 przypadków zakażenia koronawirusem. W szpitalach regionu przebywa ponad 800 pacjentów chorych na Covid-19.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.